Reklama

Za Granicą

Ukraińskie służby przejmują śmigłowiec do przerzutu papierosów przez granicę [WIDEO]

Autor. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy SBU

Ukraińskie służby zatrzymały śmigłowiec, który miał służyć do nielegalnego przerzutu kontrabandy, a być może nawet ludzi do Rumunii i na Węgry. Maszyna miała przede wszystkim umożliwiać szmuglowanie papierosów bez znaków akcyzowych, które później były rozprowadzane do państw UE.

Reklama

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że rozbity został międzynarodowy szlak przemytniczy, którego jeden z elementów obejmował Zakarpacie. Jego wyjątkowym elementem było wykorzystywanie do przerzutu kontrabandy śmigłowca Aérospatiale Alouette III. Według ukraińskich śledczych statek powietrzny został zakupiony za ok. 150 tys. dolarów przez jednego z biznesmenów, a następnie zrekrutowano pilota, który zgodził się wziąć na udział w przemycie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W samym śmigłowcu zdemontowano siedziska i tym samym możliwe było przerzucanie przez granicę państwową przede wszystkim papierosów bez znaków akcyzowych. W trakcie przyjęcia maszyny, co widać na zdjęciach, skonfiskowano również pewną ilość kontrabandy. Jednakże nie jest wykluczone, że mógł on również służyć do przerzutu nielegalnych imigrantów.

YouTube cover video

Maszyna miała lądowisko w górskim, odludnym terenie w okręgu Chust. Miała latać do Rumunii i na Węgry, a mogła przenosić do 50 tys. paczek papierosów w trakcie jednego przelotu. Ukraińskie media podkreślają, że śmigłowiec ma ładowność 750 kilogramów i może osiągnąć prędkość przelotową do 185 kilometrów na godzinę, a także pokonać odległości ponad 550 kilometrów. Zatrzymania były prowadzone wspólnie przez SBU, ale też lokalną policję oraz oddział straży granicznej. Działania były prowadzone we współpracy ze służbami węgierskimi, które wykryły w nocy 1 lutego pojawienie się maszyny w przestrzeni powietrznej.

Czytaj też

Użytkowanie statków powietrznych, załogowych i bezzałogowych, do przerzutu ludzi i kontrabandy jest odnotowywane w różnych częściach Europy. W naszym regionie najczęściej mowa jest o bezzałogowcach lub modelach latających, przygotowanych do przerzutu np. papierosów. Lecz chociażby w 2016 r. ukraińskie służby zatrzymały w tym państwie dwupłatowy samolot AN-2, który miał być przygotowywany do przerzutu dużej ilości papierosów do Polski. Jednakże, również w 2016 r. odnotowano chociażby próbę przemytu za pomocą śmigłowca, tym razem kokainy, z Belgii do Wielkiej Brytanii.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama