Reklama

Straż Graniczna

Papierosy z Ukrainy przemycał motolotnią. Rozbił się pod Włodawą

Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej
Fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

44-letniego obywatela Ukrainy, który przy użyciu motolotni przemycał do Polski papierosy, zatrzymali strażnicy graniczni. Motolotnia spadła w pobliżu Włodawy (Lubelskie) – poinformowała Straż Graniczna. Mężczyzna odpowie za przemyt papierosów oraz nielegalne przekroczenie granicy państwowej przy użyciu statku powietrznego, za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Motolotnię zobaczyli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z placówki w Zbereżu 21 grudnia. Nadleciała od strony wschodniej kierując się w głąb terytorium Polski. Strażnicy monitorowali jej lot, podejrzewając, że może służyć do przemytu – poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej por. Dariusz Sienicki.  "W pobliżu miejscowości Wołczyny na terenie powiatu włodawskiego, mundurowi ujawnili rozbitą motolotnię, porozrzucane wokół niej pakunki oraz mężczyznę, który był pilotem. Mężczyzna został niezwłocznie przewieziony do szpitala, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy medycznej" – poinformował Sienicki.

W pudłach znajdowało się 8 tys. paczek papierosów o wartości ponad 112 tys. zł. Najprawdopodobniej zostały załadowane na Ukrainie i miały być zrzucone bez lądowania po polskiej stronie w pobliżu granicy. Straż Graniczna wszczęła w tej sprawie postępowanie.

Pilotem motolotni okazał się 44-letni obywatel Ukrainy. Po wyjściu ze szpitala oraz przeprowadzeniu stosownych czynności procesowych 24 grudnia został przekazany służbom granicznym Ukrainy. Będzie odpowiadał za przemyt papierosów oraz nielegalne przekroczenie granicy państwowej przy użyciu statku powietrznego, za co grozi kara do 5 lat więzienia.

Jak informuje Nadbużański Oddział SG, tylko w tym roku funkcjonariusze nie dopuścili do wprowadzenia na krajowy rynek wyrobów akcyzowych o wartości ponad 20 mln zł. Jak dodano, działania prowadzone przez mundurowych powodują, że zorganizowane grupy przestępcze szukają nowych metod przemytu papierosów. Jedną z nich jest przemyt drogą powietrzną przy wykorzystaniu do tego celu właśnie motolotni.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Komentarze

    Najnowsze