Za Granicą
Ukraińska straż graniczna z nową artylerią rakietową
Ukraińska Państwowa Straż Graniczna zaprezentowała nowy wykorzystywant przez siebie typ artylerii rakietowej. Tym razem powstał on poprzez integrację holowanej wyrzutni rakiet RAK-12 na transporterze M113.
Zademonstrowany pojazd był jednym z kilku rodzajów uzbrojenia, jakimi pochwaliła się Ukraińska Państwowa Straż Graniczna. Wśród nich był już znany HMMWV M1152 z osadzoną w przedziale transportowym wspomnianą wieloprowadnicową wyrzutnią rakiet RAK-12. Jak widzimy, przekazana przez Chorwację konstrukcja stała się dość popularna w tej ukraińskiej formacji, która aktywnie w zeszłym roku ćwiczyła jej wykorzystanie. Oprócz wariantów samobieżnych używana jest także klasyczna wersja ciągniona. Nie jest wiadome, ile sztuk tego typu uzbrojenia otrzymała Ukraina.
⚡️The 🇭🇷Croatian MLRS RAK-SA-12 is installed on the M113 armored personnel carrier in service with the State Border Service of 🇺🇦Ukraine pic.twitter.com/UnKO1ZLruK
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) May 3, 2024
RAK-12 to holowana wyrzutnia niekierowanych pocisków rakietowych kal. 128 mm opracowana na potrzeby armii chorwackiej. Powstała na bazie samobieżnego systemu rakietowego M-63 Plamen. Maksymalny zasięg rażenia celów przy pomocy RAK-12 wynosi od 8500 do 13 000 metrów w zależności od użytej amunicji. Wyrzutnia posiada łącznie 12 prowadnic, które mogą wystrzelić całą salwę rakiet w czasie kilkudziesięciu sekund. Wyrzutnia może być transportowana drogą powietrzną za pomocą śmigłowców lub lądową z prędkością do 80 km/h (przy niezaładowanych prowadnicach). Obecnie jednym z niewielu użytkowników RAK-12 jest chorwacka armia, która posiadać ma łącznie 68 egzemplarzy, z czego w aktywnej służbie pozostaje jedynie osiem.
Czytaj też
M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. w. Wdrożono go do US Army w 1960 roku jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej. Służył w tej roli do czasu wdrożenia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. W celu obniżenia masy własnej kadłub wykonano z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak w późniejszych wariantach wymieniono go na wysokoprężny 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm. Obecnie M113 jest używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach, w tym m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.