Reklama

Za Granicą

Szwecja wzmacnia obronę cywilną

Autor. Flickr/Tony Webster

Rząd Szwecji przedstawił 78 działań mających wzmocnić obronę cywilną kraju. „Nie można wykluczyć ataku zbrojnego na Szwecję, dlatego należy zwiększyć zdolności obronne” – podkreślił minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oscar Bohlin. Według zapowiedzi, w tym roku do wszystkich szwedzkich gospodarstw domowych trafi nowa wersja broszury z poradami, jak przygotować się na wypadek wojny.

Minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oscar Bohlin ocenił we wtorek, że „aby wojsko mogło wykonywać swoje zadania, obrona cywilna musi być w stanie wspierać funkcjonowanie społeczeństwa”. Przypomniał przy tym, że na początku stycznia na konferencji na temat bezpieczeństwa w szwedzkim kurorcie Saelen od polityków i naczelnego dowódcy szwedzkiego wojska padły szeroko komentowane w mediach słowa o konieczności bycia gotowym na nadejście wojny. „To nie było nowe przesłanie, ale napięcia przez ostatni rok wzrosły” - dodał.

Czytaj też

Wśród 78 działań szwedzkiego rządu, które wymienił Bohlin znalazło się między innymi wzmocnienie planowania Obrony Totalnej (obrona wojskowa i cywilna) w kancelarii rządu, modernizacja schronów (potrzeba wymiany filtrów, zapewnienia elektryczności) oraz wzrost dotacji dla gmin odpowiedzialnych za lokalne sztaby kryzysowe.

Reklama

Od 19 stycznia pierwsza grupa ratowników została wezwana na szkolenie w ramach reaktywowanej służby cywilnej. W programie m.in. nauka obchodzenia się z minami i niewybuchami. Ponadto zaczęto wysyłać powiadomienia do pracowników instytucji publicznych z informacją, gdzie powinni stawić się, jeśli wybuchnie wojna.

Czytaj też

Według rządu trwają również prace przy planie utrzymania systemu energetycznego (ma zostać przeprowadzony tzw. stres test) oraz wzmocnienia telekomunikacji podczas kryzysu. Część działań odbywa się za pośrednictwem Urzędu ds. zarządzania kryzysowego (MSB). „Nie jest tajemnica, że służba cywilna nie jest na tym poziomie, na jakim być powinna” – przyznała we wtorek szefowa MSB Charlotte Petri Gornitzka.

Organ ten jeszcze w tym roku ma rozesłać do wszystkich gospodarstw domowych zaktualizowaną broszurę z poradami na wypadek wybuchu wojny lub nadejścia kryzysu. Książeczka zawiera m.in. spis produktów i rzeczy, jakie należy mieć w domu, aby móc przetrwać tydzień bez pomocy z zewnątrz. Poprzednia wersja z 2018 roku stała się już nieaktualna z uwagi na pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę, bliskie wejście Szwecji do NATO oraz wzrost ataków cyfrowych.

Temat obrony cywilnej oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego ma być częścią nauczania w szkołach.

Szwecja w okresie zimnej wojny miała dobrze rozwiniętą służbę cywilną. Po upadku muru berlińskiego zaczęto ograniczać nakłady na wojsko oraz obronę cywilną. Wiele dużych schronów zamieniono na parkingi dla samochodów, a mniejsze służą do przechowywania rowerów.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze