Reklama

Za Granicą

Specjalny fundusz źródłem finansowania rosyjskich operacji w Europie

Autor. momo / Flickr

Rosja poprzez fundusz Pravfond, na który składają się rosyjskie spółki państwowe, finansuje operacje wpływu w Europie - ujawnili nadawcy publiczni z Danii, Norwegii i Szwecji. Według ich informacji, szefem funduszu na Skandynawię jest powiązany z rosyjską służbą wywiadu zagranicznego SWR Władimir Pozdorowkin.

Według duńskiej telewizji „DR”, Pravfond został założony przez rosyjskie MSZ i formalnie jest fundacją zajmującą się wspieraniem i ochroną Rosjan za granicą. W rzeczywistości jednak zajmuje się szerzeniem rosyjskiej propagandy. Fundusz stoi m.in. za finansowaniem portalu internetowego EuroMore, powstałego po zamknięciu przez UE międzynarodowych prorosyjskich mediów RT (dawniej Russia Today) oraz agencji informacyjnej Sputnik.

Reklama

W EuroMore można przeczytać o tzw. operacji specjalnej na Ukrainie (tak rosyjska propaganda nazywa inwazję Moskwy na ten kraj – przyp. red.), a także o rzekomej rusofobii w Europie i działaniach na rzecz ochrony języka rosyjskiego. W 2023 roku medium to uruchomiło wersje w niemal wszystkich językach europejskich, aby - jak napisano w wewnętrznym dokumencie – „ułatwić wyszukiwanie i jeszcze bardziej zwiększyć liczbę użytkowników wśród obywateli UE”.

Duńska telewizja przypomina, że w czerwcu 2023 roku UE wpisała Pravfond na listę podmiotów objętych sankcjami z powodu „szerzenia głównych przekazów propagandowych Kremla”. Osoby stojące za EuroMore próbują jednak sprawiać wrażenie, że redakcja mieści się na obrzeżach Brukseli i nie jest sterowana przez fundusz w Moskwie. Z tego powodu portal został uruchomiony na domenie z końcówką „.eu”. W biurowcu pod podanym brukselskim adresem po siedzibie portalu nie ma jednak ani śladu.

Czytaj też

Wewnętrzne sprawozdanie z działalności Pravfondu, do którego dotarł norweski nadawca publiczny „NRK”, dowodzi, że rosyjski fundusz wciąż skutecznie działa w Europie mimo prawnych ograniczeń, a na jego „liście płac” znajdują się domy mediowe, mające pomóc zastąpić zakazanego w UE Sputnika.

Powołując się na zachodnie służby, telewizja „NRK” ujawniła, że szefem Pravfondu na kraje skandynawskie jest były rosyjski szpieg SWR Władimir Pozdorowkin. Rosjanin w czerwcu 2023 roku został wpisany na listę sankcyjną UE.

Czytaj też

Z kolei szwedzki nadawca publiczny „SVT” podał, że Pravfond finansował w Szwecji organizację Rurik, zrzeszającą mieszkających w tym kraju Rosjan. Wcześniej media ujawniły, że jej szefowa Ludmiła Siegel rozpowszechnia w mediach społecznościowych rosyjską propagandę. Natomiast w 2014 roku rosyjski fundusz sfinansował konferencję w Malmoe, na której gościł m.in. polityk zajmujący się tematyką obronności z partii Liberałowie, a obecnie gubernator regionu Kalmar Allan Widman.

Skandynawskie media podkreślają również, że Pravfond opłacał adwokatów w procesach wytaczanych osobom podejrzanym o działalność szpiegowską na rzecz Rosji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze