Reklama

Za Granicą

SBU zlikwidowała ponad 60 grup przemycających narkotyki do UE

SBU
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Od początku pełnoskalowej wojny, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zlikwidowali ponad 60 grup przestępczych zajmujących się przemytem narkotyków do krajów Unii Europejskich przez Ukrainę. W wyniku działań, służby odebrały przestępcom hurtowe ilości narkotyków o wartości prawie 2 miliardów ukraińskich hrywien (ponad 207 milionów złotych - przyp. red.).

Reklama

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, od początku pełnoskalowej wojny na Ukrainie, funkcjonariusze zlikwidowali ponad 60 zorganizowanych grup, które zajmowały się przemytem twardych narkotyków do Unii Europejskiej przez Ukrainę. Jedną z nich była rosyjska organizacja przestępcza „Chimprom”, którą – jak podaje SBU – koordynują służby specjalne Rosji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, kartel narkotykowy „Chimprom” na całym świecie liczy prawie tysiąc członków. Kierownictwo grupy przed wymiarem sprawiedliwości ma ukrywać się w Meksyku. Jak ustalili funkcjonariusze SBU, co miesiąc członkowie grupy na międzynarodowym nielegalnym przemycie narkotyków generują zyski w wysokości ponad 2 milionów dolarów amerykańskich. Grupa ta, od 2014 roku starała się rozszerzyć swoją działalność na Ukrainie.

W sierpniu 2023 roku funkcjonariusze SBU uderzyli w „oddział Chimprom”, który funkcjonował w obwodzie kijowskim i sumskim. Podczas akcji ukraińskie służby zlikwidowały w obu regionach dwa duże laboratoria narkotykowe, które zajmowały się produkcją środków odurzających. Narkotyki miały trafić do sprzedaży na Ukrainie i w krajach Unii Europejskiej. W trakcie działań funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. 23 tony prekursorów do produkcji narkotyków oraz prawie 150 kilogramów substancji psychotropowych.

YouTube cover video

Kolejną grupę przemytników narkotyków, SBU wspólnie z rumuńskimi służbami, zlikwidowała w październiku 2023 roku. Członkowie tej grupy próbowali przez Odessę przemycić do Unii Europejskiej prawie 200 kilogramów irańskiej heroiny. Z kolei pod koniec sierpnia funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali czterech handlarzy narkotyków, którzy przywieźli na Ukrainę 2 tony zabronionych substancji z Azji. Były to m.in. prekursory do produkcji mefedronu.

Czytaj też

Łącznie – jak podaje SBU – od początku wojny na Ukrainie funkcjonariusze zatrzymali 89 handlarzy narkotyków. W wyniku działań ukraińskie służby zabezpieczyły hurtowe ilości narkotyków o wartości prawie 2 miliardów hrywien (ponad 207 milionów złotych - przyp. red.).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze