Reklama

Za Granicą

Polskiej produkcji Black Hawk zasili flotę rumuńskich służb ratowniczo-gaśniczych

Autor. PZL Mielec

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii podpisało kontrakt z Polskimi Zakładami Lotniczymi Mielec na zakup śmigłowca wielozadaniowego Black Hawk dla służb ratowniczo-gaśniczych. Będzie to dodatkowa maszyna, dzięki której flota należących do Rumunii S-70M wzrośnie do ośmiu sztuk.

O podpisaniu kontraktu na zakup śmigłowca dla rumuńskich służb ratowniczo-gaśniczych poinformowały Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, które należą do koncernu Lockheed Martin. „Ten dodatkowy statek powietrzny dołączy do rumuńskiej floty wyprodukowanych w Europie śmigłowców Sikorsky S-70M Black Hawk, które są obecnie wykorzystywane w konfiguracji morskiej i lądowej przez służby ratownicze i poszukiwawcze oraz jednostki pożarnicze. Będą one także używane do realizacji misji transportowych oraz wsparcia medycznego w nagłych wypadkach” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie PZL Mielec.

Reklama

W 2023 roku Rumunia otrzymała siedem śmigłowców w ramach umowy ramowej na maksymalnie dwanaście śmigłowców Black Hawk polskiej produkcji. Oznacza to, że dzięki nowej maszynie, flota rumuńskich Black Hawk wzrośnie do ośmiu sztuk.

„Zbudowany w Polsce S-70M Black Hawk zwiększy możliwości rumuńskiej floty śmigłowców Black Hawk i wesprze ten kraj w jego zadaniach w ramach wzmacniania europejskiej gotowości na wypadek klęsk żywiołowych” - powiedział Dennis Goege, wiceprezes Lockheed Martin w Europie Środkowej i Wschodniej.

Czytaj też

Z kolei prezes, dyrektor naczelny PZL Mielec Janusz Zakręcki zauważył, że „śmigłowiec S-70 Black Hawk jest platformą podwójnego zastosowania, która idealnie nadaje się do wykonywania misji dalekiego zasięgu, a także na dużych wysokościach wymaganych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii”. „To ważne w przypadku katastrof, prowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych, transportu medycznego, podnoszenia i przenoszenia ładunków zewnętrznych, gaszenia pożarów oraz w trakcie realizacji morskich misji ratunkowych” - powiedział Janusz Zakręcki.

„Wojskowa konstrukcja tych wytrzymałych śmigłowców pozwala im latać w trudnych warunkach pogodowych i środowiskowych. Skuteczność śmigłowców Black Hawk została potwierdzona przez ponad 5000 jednostek będących w użyciu na całym świecie, które łącznie wylatały ponad 5 milionów godzin bojowych i są ciągle ulepszane. Ten wielozadaniowy śmigłowiec został zakupiony i jest użytkowany przez ponad 35 krajów” – czytamy w komunikacie. 

Czytaj też

Zakup śmigłowców przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii był możliwy dzięki europejskiemu funduszowi RescEU, który służy do „finansowania nowych samolotów i śmigłowców wykorzystywanych w operacjach ochrony ludności i niesienia pomocy humanitarnej”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze