Reklama

Za Granicą

Prawie 2 mld euro na śmigłowce dla niemieckiej Policji

Autor. bmi.bund.de

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało umowę na dostawę 44 śmigłowców wielozadaniowych H225 Super Puma dla Policji Federalnej. Nowe wiropłaty mają zastąpić wysłużone H155 i AS332, które niemieckiej Policji służą od ponad 20 lat. Według zamówienia, którego wartość wynosi prawie 1,9 miliarda euro, dostawy mają się rozpocząć w 2029 roku.

O dostawie nowych helikopterów dla niemieckiej Policji poinformowało niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. „Zamówienie jest jedną z największych inwestycji w historii Policji Federalnej. Jest to jedna z największych inwestycji rządu federalnego w bezpieczeństwo wewnętrzne” – powiedziała szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Według umowy podpisanej przez niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, spółka Airbus ma dostarczyć Policji Federalnej 38 śmigłowców H225 Super Puma, z opcją na kolejnych 6 helikopterów. Nowe maszyny mają być wykorzystywane do szerokiego zakresu misji związanych z egzekwowaniem prawa i bezpieczeństwem wewnętrznym, od transportu sił specjalnych po gaszenie pożarów i pomoc w przypadku katastrof.

Czytaj też

„Dzięki nowym śmigłowcom Policja Federalna będzie mogła jeszcze szybciej i elastyczniej realizować swoje zadania polegające na zabezpieczaniu naszych granic, zwalczaniu terroryzmu, ochronie infrastruktury krytycznej czy przeprowadzaniu operacji na dużą skalę. Nowe śmigłowce odegrają także kluczową rolę w ochronie ludności, zapewniając służbom ratowniczym środki ewakuacyjne oraz dostawy pomocy transportowej do trudno dostępnych obszarów” – wyjaśniła minister Nancy Faeser podczas prezentacji nowego helikoptera w Berlinie.

Śmigłowce od Airbusa zastąpią wysłużone już H155 i AS332, które służą niemieckiej Policji Federalnej od ponad 20 lat. Jak zapewnia spółka Airbus, zamówienie na zapewni płynne przejście na nowy sprzęt pilotom i personelowi obsługi, bowiem umowa z niemieckim MSW obejmuje również środki szkoleniowe i pakiet części zamiennych do maszyn.

Reklama

Według zamówienia, dostawę pierwszego śmigłowca zaplanowano na czwarty kwartał 2029 roku. Wartość kontraktu na zakup 38 śmigłowców, z możliwością zakupu kolejnych 6 maszyn, wynosi prawie 1,9 miliarda euro.

Niemieckie MSW poinformowało również, że rząd federalny chce w przyszłym roku utworzyć 1000 nowych stanowisk w Policji Federalnej. Planowane są także inwestycje w nowoczesne statki ratownicze, które potrzebne są m.in. – jak tłumaczy MSW – do „jeszcze lepszej ochrony infrastruktury krytycznej w Niemczech”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze