Reklama

Za Granicą

Pięciu szpiegów FSB planowało zamach na Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski ukraina wojna wojsko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali pięć osób, w tym dwóch pułkowników ukraińskiej służby ochroniającej najważniejszych urzędników, którzy działając na rzecz rosyjskich służb specjalnych planowali atak m.in. na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, szefa SBU generała Wasyla Maluka oraz szefa wywiadu wojskowego generała Kyryło Budanowa.

Według informacji podanych przez SBU, rozbita siatka szpiegów działała na rzecz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Jednym z zadań, które otrzymali od rosyjskiej służby specjalnej, było znalezienie wśród wojskowych znajdujących się w pobliżu ochrony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego osoby, która wzięłaby ukraińskiego przywódcę za zakładnika, aby następnie go zabić. Oprócz Wołodymyra Zełenskiego na celowniku szpiegów był również szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk oraz szef wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow.

Reklama

Jak ustaliła SBU, szpiedzy mieli obserwować najważniejszych ukraińskich urzędników i informacje o ich każdym ruchu przekazywać rosyjskim służbom. Mieli też podać współrzędne ich domów, na które potem mieli przeprowadzić atak rakietowy. W tym celu jeden z pułkowników ukraińskiej służby ochroniającej najważniejszych urzędników miał osobiście przywieźć do Kijowa drony FPV, pociski do RPG-7 i miny przeciwpiechotne MON-90.

Poczynania siatki szpiegów praktycznie od początku dokumentowali funkcjonariusze SBU, którzy zarejestrowali zarówno wyjazdy pułkownika UDO w inny region Ukrainy po drony i materiały wybuchowe, jak i rozmowy potencjalnego sprawcy ataku terrorystycznego z oficerem prowadzącym z rosyjskiej FSB.

Czytaj też

„O naszej specjalnej operacji wiedziała ograniczona liczba osób, a ja osobiście monitorowałem jej przebieg. Atak terrorystyczny, który miał być prezentem dla Putina, w rzeczywistości okazał się porażką rosyjskich służb specjalnych. Ale nie wolno nam zapominać. Wróg jest silny i doświadczony, nie można go lekceważyć” – powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie SBU.

Dodatkowo z ustaleń funkcjonariuszy SBU wynika, że siatkę szpiegów nadzorowała 5. Służba (wywiadu – przyp. red.) Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, a w szczególności trzech rosyjskich agentów - Maksym Miszustin; Dmytro Perlin; Oleksij Kornew. Według SBU, w styczniu 2022 roku oficerem prowadzącym zatrzymanych szpiegów został Perlin, a wcześniej „prowadził ich” Korniew, który przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny na Ukrainie odbył serię konspiracyjnych spotkań z pułkownikiem ukraińskiego UDO na terytorium państw europejskich.

Czytaj też

Po zatrzymaniu rosyjscy szpiedzy usłyszeli zarzuty zdrady popełnionej w stanie wojennym oraz przygotowania aktu terrorystycznego. Za zarzucane czyny grozi im dożywocie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze