Reklama

Za Granicą

Nowy szef SBU

SBU
Autor. СБ України (@ServiceSsu)/Twitter

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała we wtorek nominację gen. Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Maluk objął stanowisko p.o. szefa SBU latem 2022 r., po dymisji kierującego tą służbą Iwana Bakanowa.

Reklama

O wyniku głosowania w Radzie Najwyższej poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko. "Szefem SBU został gen. Wasyl Maluk; Rada Najwyższa zaakceptowała odpowiedni wniosek prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego)" - oświadczył Honczarenko.

Reklama

39-letni gen. Maluk pochodzi z obwodu żytomierskiego. Od 2001 roku służył w organach bezpieczeństwa państwa. Ukończył Akademię Narodową SBU - uczelnię kształcącą kadry ukraińskich służb specjalnych. Specjalizował się w prawoznawstwie. W 2020 roku rozpoczął pracę w Zarządzie Centralnym SBU jako wiceszef wydziału ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. W 2022 roku został naczelnikiem tego wydziału i pierwszym zastępcą szefa SBU.

W lipcu 2022 roku prezydent Zełenski poinformował, że podjął decyzję o zdymisjonowaniu szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa (jego wieloletniego przyjaciela) i prokurator generalnej Iryny Wenediktowej. Jak przekazał, na Ukrainie dotychczas zarejestrowano ponad 650 postępowań karnych wobec pracowników organów ścigania w związku ze zdradą stanu i kolaboracjonizmem. Ok. 200 osób poinformowano o możliwości popełnienia przestępstwa. Ponad 60 pracowników organów prokuratury i SBU zostało na ukraińskim terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z przeciwnikiem - kontynuował szef państwa. "Taka skala przestępstw wobec podstaw narodowego bezpieczeństwa państwa i powiązania, które wykryto między pracownikami struktur siłowych Ukrainy i służbami specjalnymi Rosji, budzą bardzo poważne pytania do odpowiednich kierowników (organów). Każde z takich pytań otrzyma odpowiednią odpowiedź" - powiedział Zełenski.

Reklama

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama