Reklama

Za Granicą

Ukraina: Grupa Wagnera uznana za organizacją przestępczą

Rosyjski snajper
Rosyjski snajper
Autor. mil.ru

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) uznała w poniedziałek rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.

Reklama

"Przygotowujemy się do zniszczenia Wagnera jako części terroryzmu międzynarodowego" - napisał w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną to "krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności" osób z nią powiązanych. 26 stycznia administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą i objęła sankcjami podmioty z nią związane. Jak podkreślał niedawno InfoSecurity24.pl, to kolejna próba osłabienia grupy, która urosła w siłę na całym świecie, pomimo sankcji nakładanych już wcześniej przez USA, Wielką Brytanię i Unię Europejską. Administracja Joe Bidena rozważała desygnację Wagnera jako organizacji terrorystycznej, ale na razie wycofała się z tego pomysłu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Grupa Wagnera to firma powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Przed podjęciem ostatecznej decyzje przez amerykańską administrację, opublikował otwarty list z pytaniem, "o co konkretnie oskarżana jest Prywatna Wojskowa Firma Wagner?".

Od połowy grudnia 2021 roku jest objęta sankcjami UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. Obecnie Wagner rozmieścił 50 tysięcy swoich ludzi na Ukrainie, z czego 10 tysięcy to najemnicy, a 40 tysięcy to ludzie skazani w Rosji, którzy w zamian za walkę na Ukrainie mogą otrzymać wolność. Coraz większa aktywność wagnerowców działających bez uzgodnienia z dowództwem wojskowym i poparcie ze strony Putina, rodzi tarcia między Prigożynem a ministerstwem obrony. Według szefa Wagnera, ministerstwo ogranicza dostawy uzbrojenia dla najemników i sabotuje wysiłki wojenne.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama