Reklama

Za Granicą

Niemieckie służby bezpieczeństwa mają ostrzegać przed "setkami agentów Putina" i aktami dywersji

Fot. Hagen Albers/Wikimedia Commons/CC 4.0

Putin rozpoczął wojnę z Ukrainą, a na jego celowniku znalazły się również Niemcy – pisze w poniedziałek "Bild". Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów.

"Widać zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie wiemy tylko o dziesięciu procentach ich poczynań" – pisze "Bild", powołując się na słowa Johna Sawersa, byłego szefa brytyjskiego wywiadu MI6.

Cel agentów to zbieranie informacji o politykach i szefach firm, krytykujących Rosję, i wysyłanie tych danych na Kreml. Inny cel to wprowadzanie niepokoju wśród "zwykłych obywateli". Zdaniem Sebastiana Fiedlera (SPD), Putin pozwoli swoim szpiegom "zrobić wszystko co w ich mocy, aby wbić klin w nasze społeczeństwo", nie stroniąc nawet od brutalnych morderstw.

Czytaj też

W kręgach niemieckich organów bezpieczeństwa rosną też obawy o rosyjską dywersję. "Żądam bardzo ścisłego monitorowania pracowników rosyjskich służb specjalnych przez Urząd Ochrony Konstytucji" – apeluje Stephan Mayer (CSU), były sekretarz stanu ds. wewnętrznych.

Rainer Wendt, szef związku zawodowego policji, ostrzega nawet przed potencjalnymi atakami na koszary czy aktami sabotażu, szczególnie na bazy wojskowe NATO w Niemczech.

Jak przypomina "Bild", Putin wykorzystuje do swoich celów nie tylko szpiegów, ale także grupy typu Nocne Wilki. Stworzony w Rosji przez przyjaciela Putina - Aleksandra Saldostanowa - nacjonalistyczny klub motocyklowy ma w Rosji ok. 5 tys. członków. W 2014 roku Nocne Wilki pomagały w nielegalnym zajęciu ukraińskiego Krymu.

Czytaj też

"W 2015 roku 20 członków tej grupy chciało udać się do Berlina z paradą motocyklową z okazji 70. rocznicy kapitulacji, ale Polska odmówiła im przejazdu" – przypomina "Bild".

W Niemczech Nocne Wilki odgrywają mniejszą rolę, tam jednak "służby wywiadowcze Putina skupiają wysiłki rekrutacyjne na gotowych do walki młodych mężczyznach z grup bojowych Systema, zwłaszcza w Niemczech Wschodnich" – dodaje Bild.

Źródło:PAP

Komentarze