Reklama

Za Granicą

Neonazistowska organizacja ekstremistyczna zdelegalizowana przez niemieckie MSW

Autor. Unsplash

Policja w Niemczech dokonała w środę „nalotu” na członków neonazistowskiej organizacji Artgemeinschaft . O godz. 6 rano kilkuset funkcjonariuszy jednostek specjalnych jednocześnie szturmowało obiekty w 12 krajach związkowych.

Reklama

Akcją, którą przeprowadzono w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Brandenburgii, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztyna i Turyngii, objęto 26 mieszkań i 29 członków organizacji. "Delegalizując Artgemeinschaft, zakazujemy działalności sekciarskiemu, głęboko rasistowskiemu i antysemickiemu stowarzyszeniu. To kolejny mocny cios wymierzony w prawicowy ekstremizm i intelektualnych podżegaczy, szerzących nadal ideologie nazistowskie" – skomentowała federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD).

Reklama

Jak potwierdziła minister, delegalizacja grupy, liczącej blisko 150 członków, była przygotowywana od roku na podstawie ustaleń śledczych Urzędu Ochrony Konstytucji. Artgemeinschaft współpracuje z wieloma prawicowymi grupami ekstremistycznymi i neoprawicowymi, stwarzając szczególne zagrożenie dla podstawowego, wolnego, demokratycznego porządku – podkreśliła Faeser. "Artgemeinschaft aktywnie propagowało ideologię, opartą w dużej mierze na narodowym socjalizmie. Głównie poprzez manipulacyjne, indoktrynujące wychowywanie dzieci oraz dystrybucję propagandowej literatury Artgemeinschaft postępował w inny sposób, lecz nie mniej groźny, niż zdelegalizowana w ubiegłym tygodniu neonazistowska organizacja Hammerskins" – dodała szefowa MSW.

Czytaj też

Według federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej, Artgemeinschaft jest "organizacją o charakterze kultowym, religijno-etnicznym, antychrześcijańskim i prawicowo-ekstremistycznym", łączącą elementy różnych nurtów skrajnej prawicy. Jak wyjaśnia "Bild", Artgemeinschaft zostało założone w 1951 roku przez nazistę Wilhelma Kusserowa. Stowarzyszenie, zarejestrowane w 1957 roku, ma swoją siedzibę w Berlinie. Organizacja reprezentuje rasistowskie ideologie, szerzy też antysemickie teorie spiskowe. "Członkowie postrzegają siebie jako strażników rasy nordycko-germańskiej, która jest lepsza od innych ludzi i musi zwyciężyć w walce z nimi" – głosi jeden z opisów organizacji.

Reklama

Artgemeinschaft wykorzystuje "neopogański światopogląd" jako narzędzie do „społecznego i politycznego szerzenia prawicowych idei ekstremistycznych". Grupa ta jest "bezpośrednio powiązana z teorią rasową III Rzeszy" – podkreślił Urząd Ochrony Konstytucji Nadrenii Północnej-Westfalii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama