Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Stałe kontrole polsko-niemieckiej granicy?

Autor. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) przyznała, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. „Moim zdaniem jest to szansą na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi” – potwierdziła w piątek Faeser w rozmowie z Welt am Sonntag.

Reklama

Jak dodała, wprowadzenie takich kontroli byłoby powiązane z wprowadzeniem nadzoru nad całym obszarem przygranicznym. "Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami" – podkreśliła. "Nie należy jednak spodziewać się, że osób ubiegających się o azyl nie będzie już przybywać od razu po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych" – zaznaczyła Faeser. Wyjaśniła, że jeżeli dana osoba zwraca się o azyl na granicy, wniosek należy rozpatrzyć w Niemczech. "Ochrona granic zewnętrznych UE pozostaje kluczowa, co osiągamy dzięki wspólnemu systemowi azylowemu" – dodała minister.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wcześniej już w środę w Bundestagu Faeser przyznała, że "w celu zwalczania przemytników właściwym może być wprowadzenie krótkoterminowych, stacjonarnych kontroli granicznych – to absolutnie właściwe". Jak przypomniała dpa, w ostatnim czasie Faeser wielokrotnie odrzucała żądania polityków opozycyjnej Unii (CDU/CSU) dotyczące stacjonarnych kontroli granicznych - m.in. na granicach z Polską i Czechami. Wtedy jednak szefowa MSW wyjaśniała, że taki krok zaangażowałby zbyt dużą liczbę funkcjonariuszy i stanowiłby "czysto symboliczną politykę, również w obliczu wysokich wyników sondaży AfD".

W piątkowych wywiadzie dla Welt am Sonntag Faeser mówiła o kontrolach na granicach z sąsiednimi krajami. Oceniła, że ze Szwajcarią istnieje już "doskonała współpraca". "Funkcjonariusze policji federalnej, w ścisłej współpracy z policją szwajcarską, są w stanie również kontrolować tereny przygraniczne ze Szwajcarią, zapobiegając nielegalnym przekroczeniom granicy. Podobne rozwiązanie mogłoby działać na granicy z Czechami, przygotowania w tej sprawie już trwają" – dodała Faeser.

W piątek Unia przedstawiła w Bundestagu własną propozycję rozwiązań, dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji. Zdaniem chadeków, stałe kontrole graniczne powinny zostać wprowadzone na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią – na wzór rozwiązania, funkcjonującego od kilku lat na granicy z Austrią.

Czytaj też

Dzień później, w sobotę 23 września, kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się na wiecu SPD w Norymberdze za większą kontrolą nad nielegalną migracją. Zapewnił też o podjęciu dodatkowych środków w tym celu. Agencja dpa poinformowała, że "mając na uwadze obecną sytuację na granicach, Scholz zaapelował o wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości w wydawaniu wiz przez Polskę". "Nie chciałbym, żeby Polska po prostu machnęła ręką; będziemy potem dalej dyskutować na temat naszej polityki azylowej" – stwierdził Scholz. Jak dodał, powinno być tak, że "każdy, kto przyjeżdża do Polski, jest tam rejestrowany"

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama