Reklama

Za Granicą

MSZ: polski obywatel pozbawiony wolności w Iranie. W tle rzekome akty szpiegostwa

Fot. MSZ
Fot. MSZ

Resort spraw zagranicznych potwierdził, że w Iranie został pozbawiony wolności polski obywatel. Do jego zatrzymania doszło jeszcze we wrześniu 2021 roku. O tym, że irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilku obcokrajowców, w tym drugiego w hierarchii wysłannika Wielkiej Brytanii w Teheranie, za rzekome akty szpiegostwa, takie jak pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych, poinformowała w środę agencja Reutera, cytując informacje irańskiej telewizji państwowej.

Reklama

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że we wrześniu 2021 roku w Iranie został pozbawiony wolności polski obywatel" - czytamy na stronie resortu. Resort podkreśla również, że służby konsularne od samego początku pozostają w stałym kontakcie z obywatelem oraz jego rodziną, a zatrzymanemu udzielona została pomoc prawna. Podejmowane mają być także działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić jego jak najszybszy powrót do Polski. Dalsze kroki polskie władze koordynują z państwami sojuszniczymi.

Reklama

Jednak, jak podkreśla resort, "mając na względzie dobro uznanego naukowca, MSZ nie będzie podawać szczegółów sprawy i prosi o uszanowanie prywatności naszego obywatela oraz jego rodziny".

Czytaj też

W środę agencja Reutera, cytując informacje irańskiej telewizji państwowej, podała, że irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilku obcokrajowców, w tym drugiego w hierarchii wysłannika Wielkiej Brytanii w Teheranie, za rzekome akty szpiegostwa, takie jak pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych. Podała, że wśród zatrzymanych miał się również znajdować polski obywatel. "Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu, gdzie odbywały się ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie obsługi pocisków lotniczych" - podała irańska państwowa telewizja. Pokazała materiał filmowy pokazujący Gilesa Whitakera i jego rodzinę w centralnym Iranie, w którym brytyjski dyplomata wydawał się pobierać próbki ziemi. Jak poinformowała telewizja, było to w pobliżu obszaru, na którym odbywały się testy rakietowe.

Reklama

W materiale filmowym pokazano również osobę, identyfikując go jako profesora uniwersyteckiego w Polsce, który według informacji irańskiej TV odwiedzał Iran jako turysta. W relacji telewizyjnej wykorzystano materiał filmowy, na którym rzekomo widać go i jego kolegów zbierających próbki ziemi. Według telewizji zbieranie próbek zbiegło się w czasie z testem rakietowym w południowej prowincji Kerman. Kolejnym aresztowanym cudzoziemcem został zidentyfikowany przez państwową telewizję jako mąż austriackiej attaché kulturalnej w Iranie. Nie sprecyzowano, czy zatrzymani nadal przebywają w areszcie. Władze Wielkiej Brytanii określiły doniesienia strony irańskiej jako "całkowicie fałszywe".

Czytaj też

Potem ta sama irańska telewizja podała na Twitterze, że zatrzymanych zostało trzech naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z kolei radio RMF FM podało, że rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wyjaśnił, iż do zatrzymania Polaków doszło we wrześniu 2021 r. Przekazał, że dwóm mężczyznom udało się wrócić do Polski, a jeden nadal przebywa w Iranie. Według nieoficjalnych informacji w jego sprawie w maju próbował interweniować resort spraw zagranicznych.

Gwardia Rewolucyjna w Iranie aresztowała w ostatnich latach dziesiątki osób posiadających podwójne obywatelstwo i obcokrajowców, głównie pod zarzutem szpiegostwa i ze względów bezpieczeństwa - przypomina Reuters.

Organizacje praw człowieka oskarżają Republikę Islamską o próbę wymuszenia ustępstw ze strony innych krajów poprzez dokonywanie aresztowań na podstawie zarzutów dotyczących bezpieczeństwa, które są bezpodstawne. Tamtejsze władze zaprzeczają, że aresztują ludzi z powodów politycznych.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (2)

  1. [email protected]

    Kto wie. Pamietacie "Konferencje Bliskowschdnia" w Warszawie? - nasza polityka w tych rejonach jest podpozadkowana albo USa albo Izearlowi. NA konferencji zrszta dostalismy niezlego lupnia. Trszke szkoda bo my pownsmy zabiegac o nowy Uktlad z Iranem i zeby nasz biznes wszedl tam jako jeden z pierwszych. Wolimy zalatwiac sparwy dla wiekszych braci

  2. hermanaryk

    To rzeczywiście dziwne, że pracownik naukowy Katedry Gleboznawstwa UMK pobiera próbkę gleby. Do czego była mu ona potrzebna? :)

Reklama