Reklama

Za Granicą

Karabinierzy z nowymi możliwości dzięki śmigłowcom AW119Kx

Autor. Leonardo

Podpisany przez Włochów kontrakt dotyczy 20 śmigłowców, usług wsparcia i szkolenia, a dostawy przewidziano w okresie 2023-2026. Śmigłowce AW119Kx, bo to ich właśnie dotyczy zakup, mają wykonywać szeroki zakres misji wspierających bezpieczeństwo wewnętrzne, lokalne społeczności i działania związane z ochroną środowiska. Maszyny uzupełnią flotę śmigłowców Karabinierów i zapewnić mają synergię operacyjną z nowymi AW139 i AW169.

Reklama

Koncern Leonardo ogłosił podpisanie kontraktu przez włoską Żandarmerię na dostawę 20 jednosilnikowych śmigłowców AW119Kx. Śmigłowce zostaną wyprodukowane w zakładzie Leonardo w Vergiate (Varese), a ich dostawy spodziewane są w okresie 2023-2026. Kontrakt obejmuje również kompleksowy pakiet wsparcia logistycznego oraz usługi szkoleniowe dla pilotów i mechaników obsługi technicznej.

Reklama

Dostawa śmigłowców pozwolić ma Karabinierom spełnić wymagania dotyczące modernizacji floty w celu dalszego wzmocnienia i zwiększenia bezpieczeństwa narodowego. Będzie to możliwe dzięki wykonywaniu szeregu zadań patrolowo-rozpoznawczych z powietrza, identyfikacji celów krytycznych, gromadzeniu materiału dowodowego, a także wspieraniu działań jednostek naziemnych. Inne zadania obejmują również monitorowanie i ochronę środowiska, a także, gaszenie pożarów oraz misje ratunkowe w odpowiedzi na potrzeby Krajowego Organu ds. pomocy podczas klęsk żywiołowych.

Czytaj też

Śmigłowce będą wykorzystywane w dotychczasowych lokalizacjach, które obejmują 18 baz na terenie całego kraju. Ich wyposażenie umożliwić ma pełną interoperacyjność z pozostałym wyposażeniem Karabinierów oraz pełną współpracę ze sprzętem innych sił zbrojnych i agencji rządowych, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

Reklama

Gian Piero Cutillo, Dyrektor Zarządzający Leonardo Helicopters, ocenił, że wprowadzenie AW119Kx do floty Sił Powietrznych Karabinierów integrować ma możliwości oferowane przez wcześniej zakupione śmigłowce AW139 i AW169. Mają również odpowiadać ma ich wymagania, biorąc pod uwagę ich obowiązki oraz zmieniający się i coraz bardziej złożony scenariusz operacyjny.

Specyfika śmigłowca AW119Kx oraz jego certyfikacja i standardy wojskowe pozwalać mają użytkownikowi na skuteczne i bezpieczne wykonywanie misji nad obszarami miejskimi, dzięki takim cechom jak redundancja systemów, margines mocy, doskonała widoczność zewnętrzna, zaawansowana nawigacja cyfrowa i awionika misji. Ta ostatnia oparta jest na kokpicie Garmin G1000H wyposażonym w szerokie kolorowe ekrany, wizję syntetyczną, HTAWS, nawigację satelitarną/ruchomą mapę. AW119Kx posiada przestronną kabinę i przedział bagażowy oraz duży prześwit wirnika głównego dla większego bezpieczeństwa personelu. Śmigłowce AW119Kx zakupione przez Karabinierów będą wyposażone m.in. w HD EO, hak ładunkowy, konsolę misji z systemem data-link, hiperspektralny system monitorowania środowiska, radiostację, przecinak do drutu, reflektor poszukiwacz i zbiornik na wodę typu Bambi Bucket. Wyposażenie obejmuje również przystosowania dotyczące systemu pływaków i tratwy ratunkowej oraz zestawu śniegowego.

Czytaj też

AW119Kx posiada awionikę zarówno VFR jak i IFR, w zależności od wyboru klienta. Zapewnia to większą świadomość sytuacyjną, efektywność misji i bezpieczeństwo. Do tej pory sprzedano ponad 490 sztuk AW119.

Reklama

Komentarze

    Reklama