Reklama

Za Granicą

Francja podniosła stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu

Autor. Police Nationale/Facebook

Francuski rząd podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu po piątkowym zamachu w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęło ponad 130 osób – poinformował premier Francji Gabriel Attal.

„W związku z wzięciem odpowiedzialności za atak przez Państwo Islamskie i zagrożeniami, przed którymi stoi nasz kraj, zdecydowaliśmy się podnieść stan czujności do najwyższego poziomu” – napisał w niedzielę późnym wieczorem premier Francji na portalu X (dawnym Twitterze).

Reklama

Premier przekazał informację po spotkaniu Rady Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Decyzja została podjęta na cztery miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, które rozpoczynają się 26 lipca.

Jak podało biuro szefa rządu, Państwo Islamskie (IS) „zagraża Francji i było zaangażowane w szereg udaremnionych ataków w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech i Francji”.

Czytaj też

Premier Francji zwołał na poniedziałek posiedzenie z udziałem wszystkich służb bezpieczeństwa, których dotyczy podniesienie stopnia alarmowego. „Francuski system ostrzegania przed terroryzmem ma trzy poziomy, a najwyższy poziom jest aktywowany w następstwie ataku we Francji lub za granicą lub gdy zagrożenie takim atakiem jest uważane za nieuchronne” – pisze agencja Reutera.

W piątek terroryści zaatakowali salę koncertową Crocus City Hall w podmoskiewskim Krasnogorsku. Do widzów otworzono ogień, eksplodowały ładunki wybuchowe. Wybuchł pożar, w wyniku którego zawalił się dach budynku. Zginęło co najmniej 137 osób, a ponad 180 zostało rannych.

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie organizacja Państwo Islamskie prowincji Chorasan, afgańskie skrzydło IS. Rosyjskie władze twierdzą, że schwytano czterech sprawców zamachu i nie są to obywatele Rosji.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze