Reklama

Za Granicą

FBI w domu Trumpa. Media: wynieśli pudła z dokumentami

Donald Trump / fot. MIH83 / Pixabay
Donald Trump / fot. MIH83 / Pixabay

W wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami - podała w poniedziałek CNN, powołując się na swoje źródła. Według stacji śledczy już wcześniej interesowali się dokumentami zabranymi przez byłego prezydenta z Białego Domu na Florydę. Sam Trump uważa, że jest ofiarą „prześladowaniach politycznych”. Nie wskazał jednak przyczyny tej akcji FBI.

Reklama

Przeszukiwanie posiadłości Trumpa na Florydzie rozpoczęło się wcześnie rano. Nie było go tam, ponieważ spędza lato w swoim klubie golfowym w Bedminster w New Jersey. "Nasz naród żyje w mrocznych czasach, mój piękny dom, Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, został najechany, jest oblężony i okupowany przez licznych agentów FBI. Nic takiego nigdy wcześniej nie spotkało prezydenta Stanów Zjednoczonych" - podkreślił w swym oświadczeniu Trump. "Włamali się nawet do mojego sejfu!" - dodał były prezydent. "Ten niezapowiedziany nalot na mój dom nie był konieczny ani właściwy. Jest to prokuratorskie uchybienie, użycie systemu sprawiedliwości jako broni i atak ze strony radykalnie lewicowych Demokratów, którzy nie chcą, abym ubiegał się o urząd prezydenta w 2024 roku" – ocenił Trump.

Reklama

Według CNN przeszukanie miało związek ze śledztwem w sprawie dokumentów, w tym opatrzonych klauzulą "ściśle tajne", które Trump zabrał wbrew przepisom ze sobą do swej posiadłości na Florydzie.

Czytaj też

Jeszcze w lutym br. Archiwa Narodowe informowały, że Trump zwrócił 15 pudeł z dokumentami. Wśród nich miała być m.in. korespondencja między nim i północnokoreańskim dyktatorem Kim Dzong Unem. O tym, że śledczy zainteresowani byli dokumentami powiedział też telewizji Fox News jeden z synów b. prezydenta, Eric Trump.

Reklama

CNN podała jednak, że w czerwcu śledczy odbyli rozmowę z prawnikami byłego prezydenta, którzy pokazali im miejsce przechowywania innych dokumentów, w piwnicy posiadłości. Niedługo potem FBI zwróciło się o ich zabezpieczenie, czego efektem miało być zamknięcie pomieszczenia na kłódkę. Według przedstawicieli Białego Domu, ani prezydent Joe Biden, ani inni wysocy rangą oficjele - poza szefem FBI i prokuratorem generalnym - nie mieli wiedzy o nakazie przeszukania posiadłości Trumpa.

Czytaj też

Wieść o przeszukaniu w Mar-a-Lago wywołała falę oburzenia wśród Republikanów. Lider partii w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy już zapowiedział, że po spodziewanym objęciu kontroli nad Izbą po listopadowych wyborach, Republikanie przeprowadzą śledztwo w sprawie decyzji podejmowanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Deputowany stanowego parlamentu Florydy Anthony Sabatini wezwał z kolei legislaturę, by "zerwała związki" z federalnym resortem sprawiedliwości i aresztowała funkcjonariuszy federalnych wykonujących nakaz przeszukania. Przedstawiciele skrajnego skrzydła partii, kongresmeni Marjorie Taylor Greene i Paul Gosar wezwali do rozwiązania i pozbawienia funduszy FBI.

Wieczorem pod posiadłością Trumpa zebrała się też grupa jego zwolenników, skandując hasła przeciwko Bidenowi. Protest przebiegł jednak pokojowo.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomek72

    Nie oceniam ani TRUMPA ani Bidena - bo NIE MAM wystarczających informacji - ale to co mi się podoba w USA - to, że FBI "nie pęka" i wbija do byłego prezydenta ... W Izraelu potrafili wsadzić premiera do więzienia, we Francji czy Włoszech podobnie ... w DEMOKRACJI powinna być PROSTA ZASADA - "nie ma świętych krów"

Reklama