Reklama

Za Granicą

Dronowe patrole nad Bałtykiem

Autor. EMSA, emsa.europa.eu

Na Saremie - największej z należących do Estonii wysp - w sobotę ruszył patrol dronowy, zarządzany przez estońską policję i straż graniczną. Dron Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego będzie nad wodami Estonii, Łotwy i Finlandii wspierać akcje poszukiwawcze i ratownicze, pomagać budować świadomość sytuacyjną na morzu i wykrywać zanieczyszczenia wód.

Reklama

Bezzałogowy statek powietrzny i jego operatorzy stacjonują w porcie Lomala na Saremie, gdzie - zgodnie z obecnymi planami - prace będą prowadzone co najmniej do końca sierpnia.

Reklama

Według Marge Kohtla, szefowej grupy ds. bezpieczeństwa morskiego estońskiego Zarządu Policji i Straży Granicznej (PPA), drony patrolowe są ważnym dodatkiem do istniejących narzędzi nadzoru, a jednocześnie rozwijają współpracę z międzynarodowymi partnerami Estonii.

Czytaj też

"W tym roku obszar, na którym działa dron, został znacznie powiększony. Wykona on więcej lotów nad obszarami morskimi Łotwy i Finlandii" - zaznaczyła Kohtla, cytowana przez dziennik "Postimees".

Reklama

"Dron będzie wykorzystywany do wykrywania ewentualnych naruszeń i przestępstw transgranicznych, poszukiwania i ratowania ludzi w niebezpieczeństwie, wykrywania zanieczyszczeń wód. Obraz z drona jest stale dostępny dla marynarki wojennej" - wyjaśniła Kohtla.

Obraz z drona jest przekazywany w czasie rzeczywistym do centrum koordynacji ratownictwa lotniczego i morskiego. Oprócz PPA z usług bezzałogowca korzysta fińska Straż Graniczna i łotewska Straż Przybrzeżna.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze