Reklama

Za Granicą

Deportacja bez skazania? Szefowa MSW Niemiec opowiada się za zmianą przepisów

Autor. GSG 9

Szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser opowiada się za deportacją członków przestępczych klanów działających w RFN, nawet jeśli nie popełnili oni żadnych przestępstw – poinformowały niemieckie media.

Reklama

Na razie te plany są w fazie projektu, mającego usprawnić możliwość deportacji. Projekt stanowi, że "członkowie zorganizowanych grup przestępczych" powinni utracić prawo pobytu niezależnie od tego czy zostali skazani za działalność przestępczą. Jego celem jest umożliwienie w przyszłości łatwiejszej deportacji członków tzw. struktur klanowych, co potwierdziła rzeczniczka MSW. Zgodnie z projektowanym dokumentem do ustawy ma zostać wprowadzony nowy ustęp stanowiący, że cudzoziemiec, który "należy lub należał" do organizacji przestępczej, podlega wydaleniu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Zasada ta nie dotyczy cudzoziemców, którzy już popełnili przestępstwa. Nie ma bowiem potrzeby tworzenia nowych przepisów dotyczących ich deportacji, ponieważ te już istnieją" – pisze portal dziennika Bild.

W obecnym projekcie chodzi o te osoby, które do tej pory nie zostały deportowane właśnie z tego powodu, że nie udowodniono im popełnienia żadnych przestępstw ani "innych istotnych naruszeń prawa", natomiast są one spokrewnione z osobami należącymi do przestępczych klanów – wyjaśnia Sueddeutsche Zeitung.

Czytaj też

Tłem planowanej zmiany prawa są ustalenia z rozmów rządu federalnego z przedstawicielami krajów związkowych RFN. To właśnie od tych ostatnich wyszła inicjatywa wprowadzenia zmian – podkreśliła rzeczniczka MSW Niemiec. Resort spraw wewnętrznych chce teraz zbadać proporcjonalność podejmowanych działań oraz wszelkie "niepożądane skutki uboczne".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama