Reklama

Za Granicą

Bundestag szpiegowany przez Rosjan? Pomóc ma specjalna folia

Autor. Pixabay

Ambasada Rosji w Berlinie jest nie tylko siedzibą dyplomatów, ale według niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji może być także wykorzystywana do celów szpiegowskich. Bundestag chce więc lepiej chronić swoje pobliskie biura. Pomóc ma specjalna folia, ale także bardzo praktyczne wskazówki dla posłów - pisze portal RND.

Reklama

"Odległości w berlińskiej dzielnicy rządowej są niewielkie. Bundestag i ministerstwa oraz ambasady zagraniczne znajdują się blisko siebie. W najlepszym wypadku służy to przyjaznym stosunkom między Niemcami i innymi państwami, a w najgorszym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa" - czytamy w artykule.

Reklama

Odpowiedzialny za kontrwywiad Urząd Ochrony Konstytucji podejrzewa, że z budynku rosyjskiej ambasady "dochodzi do podglądania i podsłuchiwania". Ambasada Rosji mieści się przy Unter den Linden, a bezpośrednio obok i po przeciwnej stronie tej ulicy znajdują się biurowce Bundestagu. Biura parlamentu Niemiec mają być teraz lepiej chronione przed rosyjskim szpiegostwem. Potwierdziła to portalowi Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) pełnomocnik ds. bezpieczeństwa grupy parlamentarnej SPD Gabriele Katzmarek. "Ochrona przed szpiegostwem jest problemem od jakiegoś czasu, a sytuacja pogorszyła się od momentu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Dlatego na oknach budynku naprzeciwko ambasady Rosji montowana jest folia ochronna" - powiedziała Katzmarek. "Folie służą temu, by to, co się mówi, nie było słyszalne z zewnątrz" - dodała.

Czytaj też

Posłowie mogą się też chronić za pomocą prostych wskazówek. Funkcjonariusze Urzędu Ochrony Konstytucji odwiedzili posła Zielonych Erharda Grundla w jego gabinecie w Otto-Wels-Haus, o czym niedawno poinformował on w programie telewizji ARD. Doradzono mu obrócenie biurka tak, aby z okna nie było widać ekranu komputera, miał też używać myszy przewodowej zamiast bezprzewodowej, środkiem obrony przed szpiegostwem" mają być też żaluzje. Również Katzmarek zaapelowała w rozmowie z RND do posłów: "Każdy powinien być ostrożny. Telefonowanie tuż przed rosyjską ambasadą może nie być rozsądne".

Reklama
Źródło:PAP

Komentarze

    Najnowsze