Reklama

Za Granicą

Bomby w Hiszpanii. Przesyłka z ładunkiem wybuchowym wysłana m.in. do premiera

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Hiszpańska policja, 24 listopada, przejęła adresowany do premiera Pedro Sancheza list zawierający ładunek wybuchowy - poinformowało w czwartek hiszpańskie MSW. Jak informują hiszpańskie media, w sumie w ostatnim czasie wykryto pięć listów-bomb, wysłanych m.in. do ambasady Ukrainy w Madrycie.

Reklama

Ładunek przesłany do ambasady Ukrainy w Madrycie wybuchł w środę podczas kontroli bezpieczeństwa, lekko raniąc jednego z pracowników. Zawierający bombę list był adresowany do ukraińskiego ambasadora w Hiszpanii Serhija Pohorelcewa. W związku z zaistniałą sytuacją, ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą - poinformował w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

Reklama

Jak przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych, przesyłka adresowana do premiera była podobna do tych, które w środę otrzymała ambasada ukraińska w Kijowie oraz firma zbrojeniowa w Saragossie, a w czwartek - baza lotnicza pod Madrytem. Dodano, że w związku ze wzrostem zagrożenia wzmocniono środki bezpieczeństwa wokół budynków administracji publicznej oraz placówek dyplomatycznych. 

Telewizja publiczna TVE przekazała, że hiszpańskie służby potwierdziły wykrycie od 24 listopada pięciu ładunków wybuchowych w przesyłkach. Według TVE, piąty list-bombę wykryto w czwartek rano w siedzibie ministerstwa obrony w Madrycie.

Reklama

Czytaj też

Hiszpańskie MSW potwierdziło w czwartek rano zneutralizowanie ładunku przesłanego w liście zaadresowanym do Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej znajdującego się na terenie bazy wojskowej Torrejon de Ardoz pod Madrytem. 

Bomba trafiła też do firmy zbrojeniowej Instalaza w Saragossie. Instalaza  to firma zbrojeniową produkującą m.in. granatniki i wyrzutnie rakietowe C-90, które są wysyłane przez hiszpańskie ministerstwo obrony dla Ukrainy walczącej z Rosją. Firma wyprodukowała dotąd 1500 wyrzutni rakietowych w celu wsparcia wojska ukraińskiego. Na początku wojny rząd w Madrycie przekazał Ukrainie 1370 granatników wyprodukowanych przez tę firmę - zgodnie z deklaracjami w marcu minister obrony w Madrycie Margarity Robles.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze