Reklama

Za Granicą

36 maszyn H135 dla hiszpańskiej policji i wojska

Autor. Airbus

Ministerstwa spraw wewnętrznych i obrony Hiszpanii zamówiły 36 śmigłowców Airbus H135. Resort obrony otrzyma 18 śmigłowców, przeznaczonych dla sił powietrznych i marynarki wojennej. Resort spraw wewnętrznych otrzymać ma pozostałych 18 maszyn, które przeznaczone będą dla Policji Narodowej i Gwardii Cywilnej. Dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Resort spraw wewnętrznych dysponuje 31 śmigłowcami H135. Służą one w Policji Narodowej, Guardia Civil i służbie zajmującej się nadzorem ruchu. Nowe wiropłaty umożliwią Policji i Guardia Civil zastąpienie śmigłowców BO 105. 

Cieszymy się z podpisania największego kontraktu na H135 w historii tego programu w Hiszpanii, będącej dla nas kluczowym partnerem i jednym z największych użytkowników H135 na świecie. Korzystam z okazji, aby powitać hiszpańskie marynarkę wojenną i siły powietrzne w gronie użytkowników tej maszyny.
Bruno Even, prezes Airbus Helicopters.

W hiszpańskich Wojskach Lądowych dziś służbę pełni 16 śmigłowców H135. Teraz pierwsze H135 trafią do Sił Powietrznych tego kraju, ponadto pierwszy produkt Airbus Helicopters znajdzie się w hiszpańskiej Marynarce Wojennej. Podobnie jak w przypadku kupionych przez Wojska Lądowe H135, nowe wiropłaty dla SP i MW zastąpią starsze typy śmigłowców wykorzystywane obecnie do zaawansowanego szkolenia pilotów. Standaryzacja flot szkoleniowych w trzech rodzajach sił zbrojnych stworzy synergie i doprowadzi do wdrożenia nowych i bardziej efektywnych działań szkoleniowych i wspierających. 

"Wraz z NH90, H135 będzie widoczny we wszystkich rodzajach hiszpańskich sił zbrojnych, jako przykład harmonizacji i poszukiwania synergii w szkoleniu i obsłudze technicznej, zgodnie z naszym Master Planem dla śmigłowców" - powiedział admirał Santiago González, szef hiszpańskiej Dyrekcji Generalnej Uzbrojenia i Materiałów. "Współpraca między ministerstwami spraw wewnętrznych i obrony jest ważnym elementem racjonalizacji programów rządu hiszpańskiego" - dodał.

Lekki, dwusilnikowy śmigłowiec H135 firmy Airbus jest wyposażony m.in. w pakiet awioniki Helionix firmy Airbus Helicopters. 300 użytkowników w 64 krajach eksploatuje około 1350 maszyn H135. Flota ta spędziła w powietrzu ponad 6 milionów godzin.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze