Reklama

Wiadomości

Polsko-słowacka granica wciąż po kontrolą

Oszuści podszywają się pod Straż Graniczną.
Oszuści podszywają się pod Straż Graniczną.
Autor. Straż Graniczna/Portal "X"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło do 3 grudnia tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicy państwowej ze Słowacją.

Reklama

Jak zapewnia MSWiA przedłużenie tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją podyktowane jest „zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego związanego z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją

Reklama

Decyzją resortu spraw wewnętrznych tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicy ze Słowacją zostało przedłużone i obowiązuje od 23 listopada do 3 grudnia. Do tej pory kontrola graniczna na tej granicy była przedłużana dwa razy: od 14 października do 2 listopada, a następnie od 3 listopada do 22 listopada. 

Czytaj też

Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej rozszerzono zakres ruchu granicznego w części obecnie funkcjonujących pieszych przejść granicznych do ruchu osobowego i towarowego, zgodnie z parametrami drogi - z wyłączeniem autobusów i pojazdów samochodowych przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w lokalizacjach: Konieczna; Niedzica; Łysa Polana; Chochołów; Winiarczykówka; Ujsoły; Bór; Jaworzynka – Čierne –Skalité, przy utrzymaniu ograniczenia wyłącznie dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków  i dzieci
Fragment Komunikatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tak jak do tej pory granicę ze Słowacją można przekraczać także na przejściach: Barwinek i Radoszyce, Muszynka, Piwniczna Zdrój, Jurgów i Chyżne oraz Korbielów i Zwardoń, a także przejście drogowe Leluchów, które jest przeznaczone tylko dla obywateli UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci.

Reklama

Dopuszczone są także przejścia kolejowe ze Słowacją: Łupków, Muszyna i Zwardoń. Natomiast przejścia, gdzie dopuszczony jest wyłącznie ruch pieszy to: Zwardoń - Mýto i Ożenna.

Czytaj też

Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące przedłużenia tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją opublikowano w Dzienniku Ustaw 22 listopada i weszło ono w życie 23 listopada.

Od 4 października, czyli od wprowadzenia tymczasowych kontroli Straż Graniczna skontrolowała 558 tys. osób i 237,2 tys. pojazdów. Granicę polsko-słowacką można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Wyrywkowo kontrolowane są osoby wjeżdżające do Polski. Trzeba mieć ze sobą dokument podróży - dowód osobisty lub paszport.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze