Wakaty w Policji coraz większym problemem – powstanie specjalny zespół KGP

2 lutego 2018, 10:51
Policja - kamizelka
Fot. Policja
InfoSecurity24
InfoSecurity24
  • 4,5 tys. wakatów stanowi coraz większe wyzwanie dla funkcjonowania polskiej Policji;
  • Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiada powołanie specjalnego zespołu;
  • Coraz więcej chętnych nie może sprostać kryteriom naboru do służby, jednak szefostwo policji nie zamierza ich obniżać.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział powołanie specjalnego zespołu, w ramach KGP, w związku z problemem wakatów w Policji. Obecnie ich poziom szacowany jest na 4,5 tysiąca i jest to oceniane jako bardzo duży niedobór. Co więcej, Komendant Główny Policji zwrócił uwagę, że w 2017 r. niektóre komendy wojewódzkie nie były w stanie przyjąć tylu nowych policjantów, ile miejsc zostało dla nich przeznaczonych.

Obecnie w Policji, która liczy 100 tysięcy funkcjonariuszy, jest już 4,5 tysiąca wakatów. Problemem dla wielu młodych, chętnych do służby ludzi jest przejście procesu rekrutacji - powiedział w czwartek Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk. Tym samym poinformował o powołaniu specjalnego zespołu na szczeblu KGP. Założeniem kierownictwa Policji było to, iż na koniec 2017 r. poziom wakatów miał być porównywalny do tego z końca 2016 r.

Jednak, jak wskazał Komendant Główny Policji: "Ta sztuka nam się nie udała. Niektóre komendy wojewódzkie nie były w stanie przyjąć tylu nowych adeptów policyjnej sztuki, ile miejsc dla nich przeznaczyliśmy. To wynikało z różnych powodów. Kandydatów mamy jeszcze dzisiaj znacznie więcej niż miejsc, na które chcielibyśmy przyjąć. Problemem dla wielu młodych ludzi staje się przejście procesu kwalifikacyjnego do naszych służb. On jest dosyć surowy, bo i test sprawności fizycznej bardzo wymagający, i test psychologiczny dla nas bardzo znaczący, ale także test wiedzy ogólnej i kwestia ogólnego stanu zdrowia".

Zdecydowałem o powołaniu specjalnego zespołu na szczeblu Komendy Głównej Policji składającego się z fachowców na co dzień zajmujących się naborem, ale i komendantów wojewódzkich i komendantów szkół. Chciałbym, aby zespół przygotował dla mnie rekomendacje, które by sprawiły (...) większą skuteczność w zakresie pozyskiwania wartościowych ludzi do służby w policyjnym mundurze.

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk

Komendant Główny Policji przypomniał, że w 2016 i 2017 r. policjanci otrzymali podwyżki z programu modernizacji polskiej Policji. W kolejnym 2018 r. na podwyżki, dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy, przeznaczono 150 mln zł. Szef policji zapowiedział kolejne podwyżki w 2019 r., co ma sprawić, że policjanci będą zarabiać średnio o 1 tys. złotych więcej.

Pomimo dużej liczby wakatów na razie nie przewiduje się obniżenia kryteriów przy naborze. "Uważam, że ilość musi iść w parze z jakością i to jakość jest zdecydowanie ważniejsza. Musimy mieć policjantów, którzy dają gwarancję wysokiej jakości pełnienia służby a co za tym idzie profesjonalizmu całej formacji. Nie możemy sobie pozwolić na to, by te wymagania obniżyć w obecnej chwili" - podkreślił komendant Szymczyk.

PAP/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
ffff
wtorek, 4 maja 2021, 21:25

to w sumie na czym polega problem? Że brakuje ludzi czy tego że kryteria są nadal wyśrubowane? Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka - chcecie mieć więcej ludzi w szeregach to niestety musicie obniżyć kryteria i wymagania bo za parę lat obudzicie sie z ręką w nocniku i nie będzie miał kto nawet mandatów wypisywać. Nie każdy glina musi mieć kondychę superkomandosa bo statystycznie nie każdy na ulicy zetknie sie z sytuacją że będzie musiał oprycha gonić ( co nie ma najmniejszego sensu bo oprych i tak zwieje a prędzej czy później i tak wpadnie bo patole zawsze wpadają).Z drugiej strony mści się przyjmowanie typowych plecaków i pociotków co było patologią ostatnich kilkunastu lat - teraz kiedy cofnięto przywileje emerytalne a kasa niezbyt poszybowała do góry to chętnych tym bardziej nie znajdą bo za podobną kasę człowiek narobi się w markecie czy na fabryce.

adam kropiowski
niedziela, 7 kwietnia 2019, 20:01

Kolejny zespół dla plecaków... a dlaczego.w.Policji nikt nie patrzy w stronę funkcjonariuszy na rentach i emeyturach..czy nie można ich wdrażać czasowo do służby?to policjanci z największym doświadczeniem po odeściu ze służby ich potencjał jest marnowany i nie wykorzystywany...są pozostawieni sami sobie..szczytem ich możliwości staje.sie.cieciowka w ochronie..a to jest błąd tak bezpowrotnie marnować ich wiedzę...

Zenon
sobota, 5 stycznia 2019, 18:40

Jak zwykle chcą udowodnić że to taki bardzo potrzebny wydział samych super specjalistów do spraw niepotrzebnych ...

Nowy
sobota, 13 października 2018, 21:40

Zdawalność jest słaba. Są chętni, ale dużo osób oblewa na teście psychologicznym lub komisji lekarskiej. A rok karencji powoduje że inni składają do SW, SG, lub znajdują inną stała pracę, gdzie nie muszą dojeżdzać po 50-100 km do pracy. A nawet i w takcie kursu podstawowego znajdą się tacy, co rzucą raportem o zwolnieniu ze służby. Już coraz częściej się mówi, że wiele czeka miejsc na jednego kandydata ;D

GalAnonim
poniedziałek, 8 października 2018, 21:32

Multiselect pozostał jeszcze z czasów komunizmu, gdzie na jedno miejsce ubiegało sie 400 osób, teraz na jedno miejsce ubiega się 0,00045 osoby a multi został ten sam. Zbiór bezsensownych pytań poprzez ich wyniki kwalifikuje się osobe czy sie nadaje czy też nie... Ho Ho zapomniał bym o psychologach, niektórzy z nich już powinni być na emeryturze no ale(posadka ciepła a i pieniądz niezły) będąc na rozmowie i słuchając pytań od pani psycholog zastanawiałem się czy z nią wszystko \"ok\"...

Tweets InfoSecurity24