Tara vs Glock. Który pistolet trafi do policji?

13 sierpnia 2019, 16:22
policja lubuska fot facebook
Fot. Lubuska Policja

Kaliber czy BERLOPAK? Czy którejś z tych firm uda się wygrać przetarg na realizację dostaw pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum Glock 17 (3 gen.) o podwyższonych parametrach lub równoważnych? Jeśli zamówienie uda się - w końcu - zlecić, to wskazana broń trafi do funkcjonariuszy jeszcze w bieżącym roku.

Jak informuje Komenda Główna Policji, w postępowaniu dotyczącym zakupu pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum Glock 17 (3 gen.) o podwyższonych parametrach lub równoważnych, a dokładnie tysiąca ich kompletów, złożono dwie oferty. Pierwsza z nich pochodzi od BERLOPAK Sp. z o.o. z Wolsztyna, a druga od warszawskiej firmy Kaliber, czyli polskiego dystrybutora Glocka.

Różnic między ofertami jest sporo, poczynając od ceny. Kaliber za realizację zamówienia chce ponad 1,5 mln złotych więcej niż BERLOPAK, czyli odpowiednio 2,952 mln złotych (Kaliber) i trochę ponad 1,437 mln złotych (BERLOPAK). Tak jak przy poprzednich próbach pozyskania broni, budżet formacji to 3 mln złotych brutto. Spółka z Wolsztyna oferuje również dłuższy okres gwarancji, wynoszący 10 lat. Kaliber okres jej obowiązywania wskazał na osiem lat. Oferowana przez BERLOPAK broń nie jest jednak kompatybilna z wyposażeniem formacji (chodziło dokładnie o zaproponowanie broni wprowadzonej już na uzbrojenie Policji i znajdującej się aktualnie na wyposażeniu fukcjonariuszy). 

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, wielkopolska spółka zaproponowała formacji pistolet równoważny, czyli nowy pistolet TARA TM-9 Tactical. Broni oferowanej policji przyjrzeć będziemy mogli się na pewno podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas której odbędzie się oficjalna premiera pistoletu służbowego czarnogórskiej firmy TM-9 (a także wersji kompaktowej TM-9C). 

Warto zaznaczyć, że kryterium oceny ofert pierwotnie miało być oparte tylko na proponowanej cenie (60 proc.) oraz gwarancji (40 proc.), a nie kompatybilności sprzętu. 

image
Screen fragmentu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia opublikowanej 15 lipca br. na Platformie e-Zamawiający Polskiej Policji

Policja dokonała jednak zmian na kilka dni przed oryginalnym terminem składania ofert, wyznaczonym na 30 lipca 2019 roku. Na liście znalazła się więc ostatecznie również kompatybilności, a termin składania ofert i ich otwarcia przesunięto. Zgodnie z obowiązującymi nowymi zasadami, oferty mają zostać ocenione na podstawie ceny (waga 60), gwarancji (waga 20) oraz właśnie kompatybilności (waga 20).

image
Screen fragmentu dokumentu dotyczącego zmiany treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, opublikowanego 26 lipca br. na Platformie e-Zamawiający Polskiej Policji

Teoretycznie nawet zmiana kryterium oceny ofert nie pozwoli warszawskiej firmie na uzyskanie większej liczby punktów, ale na wyniki postępowania  i decyzję formacji będziemy musieli zapewne jeszcze chwilę poczekać.

Jak podkreśla KGP, Glocki 17 stanowią de facto podstawowe wyposażenie służb odpowiedzialnych za zwalczanie najcięższych rodzajów przestępczości oraz zatrzymywanie członków grup przestępczych o charakterze zbrojnym. Policja pisze również, że posiadanie takich pistoletów ma bezpośredni wpływ na skuteczność realizowanych ustawowych zadań formacji.

Jak wspomniano, to nie pierwsza próba pozyskania pistoletów dla CBŚP i kontrterrorystów. Jeszcze 21 czerwca bieżącego roku InfoSecurity24.pl informował, że poprzedni przetarg został unieważniony, gdyż - jak się okazało - żadna z dwóch ofert nie spełniła wymagań formalnych. Jak donosił wtedy Militarny Magazyn MILMAG, obie oferty zawierały błędy. Z informacji do jakich dotarł wynikało, że jeden z oferentów dostarczył dokumentację w języku obcym, a drugi jeden z wymaganych dokumentów w postępowaniu opatrzył zeskanowanym podpisem odręcznym.

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Przypadkowy przechodzień
czwartek, 15 sierpnia 2019, 22:00

Jeżeli policyjni antyterroryści chcą Glocki 17 generacji 3, to powinni taką broń dostać! Dlatego że na takiej broni ćwiczą wyrabiając odruchy, jest trwała i bardzo niezawodna i przede wszystkim SPRAWDZONA. Szukanie na siłę tanich zamienników dla takich formacji tylko dla tego że są tanie, to jest cyrk.

Jansen
poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 14:18

To nie jest tani zamiennik i nie ma żadnych dowodów na to, że Glock jest bardziej trwały lub niezawodny od Tary, a wszystko co ktokolwiek wyćwiczy na glockach jest identyczne z tym co wykonuje się na TM9 - no, poza tym, że Tara ma wygodniejszy początek rozkładania.

Edi
piątek, 16 sierpnia 2019, 16:04

Prawo zamówień Publicznych jest jasne w tej kwestii.

Despero997
czwartek, 15 sierpnia 2019, 19:08

Żandarmeria Wojskowa dawno poszła po rozum do głowy zaopatrzyła się i zaopatrza w sprawdzone i proste w obsłudze G17 3 generacji a Policja no cóż skacze z kwiatka na kwiatek co przetarg to inna marka tak jak z radiowozami. Policjant niezależnie czy to jest Atek, patrolowo-interwencyjny, czy kryminalny musi mieć broń prostą w obsłudze pozwalającą na prostą obsługę a także szybkie i skuteczne jej użycie lub wykorzystanie. Wielokrotnie jak w swojej jednostce prowadziłem strzelania programowe dla policjantów z krótkiej to zauważyłem, że ci co mają na stanie i strzelają z G17 i G19 lepiej radzą sobie manualnie z obsługą Glocka niż ci co w większości mają w komendzie zawodnego P99, gdzie niektórym myli się dekoker z dźwignią zatrzasku magazynka, a niektórzy również z tym drugim manipulatorem mają problem.

Ignorant
czwartek, 15 sierpnia 2019, 13:08

Gdyby to ode mnie zalezalo, to zrobilbym jeden przetarg dla wszystkich sluzb (SOK, Policja SG itp.) i wybral jeden rodzaj broni krotkiej, a cena przy tym przetargu mialaby wage najwyzej 20%. Zas dla sluzb typu AT, ktore sie na broni znaja, dalbym kazdemu ryczalt na zakup broni i nich kazdy by sobie kupil, co by chcial.

Bubs
czwartek, 15 sierpnia 2019, 12:14

Mając na uwadze ile pieniędzy wydaje się w naszym kraju na totalne bzdury, to niech policja kupi sobie te pistolety nawet za 3mln, jeśli ma się z tym lepiej czuć. Wiele miast dokłada tyle rok w rok do swoich beznadziejnych klubów pilkarskich, a np. do stadionu we Wrocławiu miasto dołożyło w zeszłym roku 9mln zł. Nawet jeśli bezpieczeństwo w kraju nie poprawi się w żaden odczuwalny sposób, to wolę już to niż palenie pieniędzmi w piecu

Edi
środa, 14 sierpnia 2019, 15:07

Łatwo można policzyć że zdecydowanie wygrywa Tara.

Tweets InfoSecurity24