Reklama

Służby Mundurowe

Szwedzkie bezzałogowe śmigłowce trafią do Chin

  • Fot.: Flickr
    Fot.: Flickr

Szwedzka firma CybAero otrzymała gwarancję zamówienia na bezzałogowe śmigłowce od chińskiej korporacji AVIC. Do ChRL może trafić nawet 70 maszyn, za kwotę 700 – 800 mln koron szwedzkich (ok. 100 – 120 mln USD).

Według komunikatu prasowego firma CybAero dostarczy do Chińskiej Republiki Ludowej bezzałogowe systemy powietrzne pionowego startu, o ile kontrakt zostanie zatwierdzony przez szwedzką agencję ISP zajmującą się między innymi kontrolą eksportu. Chińska korporacja AVIC zamierza pozyskać 20 dronów w ciągu trzech pierwszych lat realizacji kontraktu i 50 dalszych systemów przez kolejne pięć lat.

Bezzałogowe śmigłowce produkowane przez CybAero mają być wykorzystywane w ChRL przez podmioty niewojskowe, w tym między innymi służby celne, straż przybrzeżną, przedsiębiorstwa sektora energetycznego czy służby ratunkowe. W ramach realizacji kontraktu zostanie stworzona wspólna spółka CybAero i AVIC, a w perspektywie część produkcji może zostać przeniesiona do Chin.

Szwedzka firma CybAero produkuje bezzałogowe śmigłowce o zasięgu od 50 do 200 kilometrów, mogące pozostawać w powietrzu przez okres do sześciu godzin. W marcu bieżącego roku spółka otrzymała kontrakt o wartości 50 mln koron (ok. 7,5 mln USD) na dostawę systemów typu APID 60, które będą pełnić służbę na jednostkach nawodnych chińskiej służby celnej. Transakcja została już zatwierdzona przez organy kontroli eksportu podlegające władzom Szwecji.  CybAero ma siedzibę w szwedzkim mieście Linköping i zatrudnia obecnie 40 osób. Firma planuje jednak przyjęcia nowych pracowników. 

Reklama

Komentarze

    Reklama