Reklama

Służby Mundurowe

Spotkanie ostatniej szansy zakończone. Jaką podwyżkę zaproponowano mundurowym?

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych i administracji z władzami związków zawodowych formacji podległych MSWiA, które miało być finalnym i decydować o losach działań protestacyjnych. Jak informuje strona rządowa, mundurowym zaproponowano m.in. podwyżkę 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną, co daje kwotę 500 zł „na rękę” od 1 stycznia 2022 roku. Dowiedzieliśmy się również, ile w tym oraz w przyszłym roku wyniesie fundusz nagród. Resort zaproponował także podpisanie porozumienia dotyczącego ustaleń z 20 września.

Zgodnie z dzisiejszą propozycją strony rządowej, wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Co więcej, wiceminister Maciej Wąsik poinformować miał związkowców, podczas poniedziałkowego spotkania, że "od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej". "Przypominamy, że w 2022 roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc." - czytamy w komunikacie (217 złotych brutto). Jak podkreślała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w opublikowanym niedawno stanowisku, wysokość podwyżek w trakcie obowiązywania nowego programu modernizacji (ruszyć ma w styczniu 2022 roku i potrwać 4 lata) nie powinna być niższa niż 1155 złotych. O taką kwotę bowiem wzrosły uposażenia mundurowych w trakcie trwania poprzedniej "edycji" tego programu.

To oczywiście nie koniec propozycji, które resort złożył mundurowym. MSWiA zapewnić ma również awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Oznacza to, że mundurowi dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3. grupy otrzymają awanse do grupy 4., a ci z grupy 4. do 5. Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). W samej policji awans otrzymać ma, jak szacuje resort, około 64 tys. funkcjonariuszy, w Państwowej Straży Pożarnej – prawie 11 tys., a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

MSWiA zaproponowało również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

Strona rzadowa i społeczna zgodzić miały się również co do tego, że nalezy powołać zespół, który zająć miałby się analizą ustaw pragmatycznych oraz systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego. "Nadal zależy nam na wypracowywaniu wspólnych rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Jest to korzyść zarówno dla formacji, jak i dla bezpieczeństwa obywateli" – podkreślić miał wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik. Zespół zajmie się m.in. analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Zgodnie z zapewnieniami MSWiA, najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Jak pisze MSWiA, nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową. Związkowcy zapowiadali już jednak wcześniej, że choć nie będą blokować prac, to od modyfikacji oczekują więcej, niż proponuje mundurowym resort. "Walka" o ostateczny kształt dokumentu ma więc trwać już na etapie prac w Sejmie i Senacie.

Niedługo dowiemy się co o propozycjach MSWiA, przedstawionych 20 września, myślą związkowcy. Jak zapowiadali, to spotkanie finalne i dłużej z decyzjami już czekać nie mogą. Innymi słowy, niedługo dowiemy się więc, czy oferta resortu wystarczy, by powstrzymać funkcjonariuszy przed rozpoczęciem działań protestacyjnych na dużą skalę i masowego przechodzenia na L4.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (2)

  1. Co wy robicie?

    Grupy 2-5 to najgorzej opłacane środowisko i grupa, reszta żyje i ma się całkiem dobrze, więc nie rozumiem tej wypłakiwalni ludzi z wyższych grup, nie rozumiem też dlaczego obiecujecie grupom 2-4 a grupy 5 zostawiacie ma pastwę losu, zostawiacie nepotyzmowi, układom, przecież awans z 5 na 6 grupę będzie układowy i uznaniowy, naprawdę nie macie pomysłu na jakieś sensowne kryteria?, lepiej nie zostawiać tego innym, musimy wywalczyć konkretne i czytelne zasady, staż, stopień, etc.. a nie wujek, ciocia, kolega, koleżanka itd ...

  2. Sam.

    Dostaną grupy bez podniesienia dodatku !!!!!! SUPER. Niech dodatki podniosą tak jak można 70 % podstawy i do tego grupa.

Reklama

Najnowsze