Reklama

Nowe typy broni ręcznej koncernu Kałasznikowa zaprezentowano po raz pierwszy podczas wystawy Russian Army 2017, w sierpniu bieżącego roku w Moskwie. Oba modele reprezentują nowy, jak na ofertę rosyjskiego producenta, standard techniczny, którego sygnałem był dostępnym na amerykańskim rynku cywilnym karabinek AK ALFA.

Czytaj też: „Nowoczesny” Kałasznikow tylko w USA? [Wideo]

Broń jest lżejsza od swych poprzedników, dzięki szerokiemu zastosowaniu polimerów w jej budowie. Standardem stały się też wreszcie uniwersalne szyny montażowe, oraz przełączniki i dźwignia napinania dostępne dla lewo i praworęcznych strzelców. Dźwignia zwalniająca magazynek znajduje się w tym samym miejscu co w klasycznej broni systemu Kałasznikowa, co z pewnością ułatwia szkolenie strzelców obeznanych z obsługą AKS-74U. Natomiast kolba w obu modelach jest nie tylko składana, ale ma również regulowaną długość, co umożliwia jej dopasowanie np. przez osoby w kamizelkach balistycznych.

Kałasznikow AM-17 AMB-17
Subkarabinek AM-17. Fot. Kalashnikov Corporation

Zapowiedzią tej nowej generacji broni był prezentowany w ubiegłym roku prototyp subkarabinka Kałasznikow MA (od rosyjskich słów Малогабаритный автомат, które można przetłumaczyć dość swobodnie jako karabinek małogabarytowy). Zaprezentowany w sierpniu 2017 roku AM-17 kalibru 5,45x39mm to dalsze udoskonalenie rozwiązań znanych już z MA. Broń posiada dolną część obudowy z polimerów wzmacnianych elementami stalowymi oraz lekką, niską obudowę zamka z metalu. Przez całą jej długość przebiega szynka montażowa. Dzięki temu konstrukcja jest bardzo zwarta a sama broń lżejsza niż AKS-74U o dobre 200 g, na bowiem masę 2,5kg. Co ważne, broń zasilana jest standardowymi magazynkami systemu Kałasznikowa, nie tylko nowymi polimerowymi modelami ze wskaźnikiem amunicji, ale też klasycznym, „pomarańczowym plastikiem”. AM-17 prezentuje się nowocześnie i funkcjonalnie.

Znacznie ciekawszy zdaje się karabinek specjalny AMB-17, który strzela ciężką, poddźwiękową amunicją 9x39mm. Jest to nabój opracowany specjalnie dla broni z tłumikami dźwięku, gdyż zachowuje wysoką energię i zdolność penetracji kamizelek kuloodpornych na odległość do 400 metrów. Amunicja tego typu jest stosowana w szerokiej gamie broni specjalnych, takich jak karabinki WSS, SR-3 Wichr i OC-14 Groza orz najnowszy AK-9, ale też w karabinkach snajperskich WSK-94 czy WSS Wintorez. Wszystkie te rodzaje broni łączy wykorzystywanie przez liczne formacje specjalne i antyterrorystyczne w Federacji Rosyjskiej. Większość z tych broni wyposażona jest w zintegrowane bądź odłączane tłumiki.

Kałasznikow AM-17 AMB-17
Karabinek AMB-17 ze zintegrowanym tłumikiem. Fot. Kalashnikov Corporation

Karabinek AMB-17 wykorzystuje wiele komponentów wspólnych z AM-17, ale wyposażony jest w integralny tłumik dźwięku, częściowo osłonięty przez osłonę lufy wyposażoną w dolną szynę uniwersalną. Górna szyna, podobnie jak w AM-17, biegnie przez całą długość korpusu broni. Broń może skutecznie zastąpić w formacjach specjalnych większość stosowanych obecnie rodzajów broni na amunicję 9x39mm.

Jak poinformowały służby prasowe Kalashnikov Corporation, oba typy broni mają w przyszły roku trafić do testów państwowych. Ich zakończenie umożliwi rozpoczęcie produkcji seryjnej AM-17 i AMB-17, którymi podczas targów Russian Army 2017 zainteresowały się formacje licznych w Rosji służb specjalnych. Agencja TASS wymienia wśród nich m. in. Federalną Służbę Bezpieczeństwa, Federalną Służbę Ochrony, OMON (jednostki specjalne MSW) oraz sformowaną niedawno Gwardię Narodową. 

PREZENTACJA BRONI NA STRONIE KALASHNIKOV CORPORATION - WIDEO W WERSJI ANGLOJĘZYCZNEJ

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. jasiu

    Dlaczego fabryka broni nie zaprojektowała takiego czegoś? Pytanie retoryczne. Nie są w stanie, bo pracują tam półmózgi.