Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Siemoniak: mam nadzieję, że ustawa o likwidacji CBA zostanie uchwalona przed wakacjami

Tomasz siemoniak
Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.
Autor. Kancelaria Premiera/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0 DEED

Mam nadzieję, że ustawa o likwidacji CBA zostanie uchwalona przed wakacjami – powiedział minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Ocenił także, że prezydent Andrzej Duda, który jest przeciwny likwidacji, zmieni zdanie, „gdy zostanie zapoznany z wynikami audytu”. „Wydaje mi się, że prezydent po prostu nie ma pełnej wiedzy co tam się tak naprawdę działo” - dodał.

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak był w poniedziałek gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia. W trakcie rozmowy poruszony został m.in. wątek dotyczący projektu ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Mam nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona przed wakacjami” – podkreślił Siemoniak.

Reklama

Dopytywany o brak zgody prezydenta Andrzeja Dudy na likwidację CBA, wskazał, że „nie wie, dlaczego prezydent tak politycznie podchodzi do tej sprawy. „Myślę, że gdy będzie zapoznany z wynikami audytu tej służby zmieni zdanie. Nie wiem, czy zmieni aż tak, że podpisze ustawę. Natomiast wydaje mi się, że prezydent po prostu nie ma, jak zresztą w wielu sprawach z tych ośmiu lat, pełnej wiedzy co tam się tak naprawdę działo” – ocenił Tomasz Siemoniak.

„Sądzę, że w tym wypadku opinie prezydenta Andrzeja Duda biorą się z politycznego podejścia. Mam nadzieję, prosiłem o to przedstawicieli prezydenta, że znajdziemy taką drogę, żeby ten audyt też trafił do prezydenta. Niech sobie sam wyrobi zdanie, czy jest kogo i czego bronić” – powiedział.

Czytaj też

Siemoniak zaznaczył również, że audyt nie zostanie w całości ujawniony, bo jest tam „dużo kwestii operacyjnych, które są ściśle tajne i których nie można ujawnić”. „Na Kolegium służb specjalnych, które mieliśmy w ubiegły wtorek, przedstawiłem pewne informacje. Planujemy następne Kolegium, gdzie szerzej ten audyt przedstawimy, następnie komisja ds. służb specjalnych, a potem ustalimy co przekazujemy z tego opinii publicznej” - podkreślił. Jak dodał w audycie najbardziej oburzyła go „prywata”. „Jak ktoś wykorzystuje służbę i jej pieniądze do prywatnych celów. Chodziło o zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Uważam, że to jest absolutnie skandaliczne” – dodał.

Założenia do projektu ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych, likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych ustaw w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowane zostały pod koniec kwietnia. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze