Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Policyjna struktura na wzór CBŚP zamiast CBA?

Fot. CBA
Fot. CBA

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak poinformował, że rozpoczęły się prace na projektem likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według niego zadaniami CBA powinno zająć się CBŚP lub nowa struktura w policji na wzór CBŚP, tylko dedykowana do walki z korupcją.

Reklama

Tomasz Siemoniak był w piątek gościem w Radiu Plus. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o kwestie likwidacji CBA. „Zaczęliśmy prace nad tym projektem, więc wymaga to na przygotowanie kilku tygodni, potem procedura rządowa, uzgodnienia międzyresortowe, potem Sejm, Senat” - powiedział minister koordynator służb specjalnych. Jak zaznaczył, legislacyjne w tym obszarze to „nie powinny być jakieś szybkie wrzutki, projekty poselskie” tylko „porządny, przekonsultowany rządowy projekt”. „Intencja koalicji jest jasna: walka z korupcją musi nawet być bardziej intensywna i inne instytucje trzeba do tego przygotować” - zaznaczył Siemoniak.

Reklama

Dodał, że będzie proponował, żeby robiło to CBŚP lub nowa struktura w policji na wzór CBŚP, tylko dedykowana do walki z korupcją. „Dyskutuję o tym z policjantami, z ekspertami, czy CBŚP powinno się dociążać jeszcze walką z korupcją (…), czy powinna być centralna struktura też do walki z korupcją” - wskazał minister koordynator służb specjalnych.

Czytaj też

Podkreślił, że CBA nie powinno się zajmować korupcją w małej gminie. „ABW ma takie zadania dziś od samego początku walki z korupcją na stanowiskach kierowniczych. Powinno ten pion mieć wzmocniony” - dodał Siemoniak.

Reklama

Zaznaczył również, że jeżeli chodzi o cały segment, który dotyczy sprawdzania, kontroli oświadczeń majątkowych polityków wszystkich szczebli, zeznań podatkowych to powinna się tym zajmować Krajowa Administracja Skarbowa. „Oni to mają w swoich komputerach. Tam powinni być ci, którzy to kontrolują. Wydaje mi się, że jest jakimś marnotrawstwem w skali państwa, że służba specjalna zatrudnia ludzi, którzy setki tych oświadczeń majątkowych sprawdzają, kontaktują się z Krajową Administracją Skarbową, gdy mają wątpliwości” - powiedział Siemoniak.

Czytaj też

Zapewnił, że „jest otwarty na dyskusje z ekspertami”. „W świetle obecnych przepisów KAS ma bardzo dużo możliwości zweryfikowania każdej złotówki, która jest na naszym koncie, czy każdej części majątku” - zaznaczył minister koordynator służb specjalnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    Cala afera paliwowa zakazy kontroli cystern to całe SLD...tacy ludzie nie chcą sprawnych instytucji prawa.Fakt że częściowo CBA było wykorzystywane do polityki ale przecież to tylko zbieranie materiału na przestępców.to sąd określa winę na podstawie dowodów a nie CBA.Z uwagi na niewydolność służb plus 20-30% braki powstanie znowu byle jakość kolejny zlepek tak aby nie działał efektywnie. znamy to z lat 1990-2005 gdzie przestępczość powiązana mackami z ludzki WSI rozkradała kraj ile chciała.Do teraz przez 30 lat w Polskie raptem kilku polityków poszło siedzieć na małe wyroki...nawet premier będący osądzonym szpiegiem nie siedział.Oto Demokracja.

Reklama

Najnowsze