Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Siemoniak: projekt likwidacji CBA to kwestia najbliższych tygodni

Autor. CBA

Sądzę, że projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest kwestią najbliższych kilku tygodni – zapowiedział minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Zapewnił przy tym, że likwidacja CBA nie oznacza końca walki z korupcją. „Z nią trzeba walczyć, tylko trzeba przyjąć nowe narzędzia” - dodał.

Reklama

Minister koordynator służb specjalnych był w środę gościem na antenie Radia Zet. Podczas rozmowy Tomasz Siemoniak został m.in. zapytany o zapowiadany przez koalicję rządzącą projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Likwidacja CBA nie oznacza końca walki z korupcją. Z nią trzeba walczyć, tylko trzeba przyjąć nowe narzędzia” – mówił minister koordynator służb specjalnych.

Reklama

„ABW w swoich kompetencjach ustawowych ma walkę z korupcją na kierowniczych szczeblach. W Policji powinna powstać specjalna struktura, a w Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie oświadczenia majątkowe i zeznania podatkowe polityków i tych wszystkich, którzy składają oświadczenia, powinny być analizowane. To jest dobranie innego narzędzia do walki z korupcją. W moim przekonaniu skuteczniejszego” – wyjaśnił Siemoniak.

Czytaj też

Dopytywany, kiedy można się spodziewać projektu likwidacji CBA ocenił, że „jest to kwestia najbliższych kilku tygodni”. „To jest bardzo poważna sprawa, ponieważ będziemy zmieniać w poważnej kwestii organizację państwa. To nie jest wrzutka na posiedzenie. To wymaga solidnej dyskusji, analizy. To musi być poważny projekt przedyskutowany ze wszystkimi instytucjami, które się zajmują bezpieczeństwem, korupcją, przestępstwami, także z Ministerstwem Sprawiedliwości” – podkreślił.

Reklama

Tomasz Siemoniak zaznaczył też, że likwidacja CBA będzie robiona drogą ustawy, na co zgoda w koalicji jest, bo ta sprawa jest zapisana w umowie koalicyjnej. Dodał przy tym, że w takim przypadku konieczny będzie podpis prezydenta pod tą ustawą. „Raczej bardziej prawdopodobny jest brak podpisu prezydenta, czyli to oznacza, że CBA będzie istniało co najmniej półtora roku, do czasu końca kadencji prezydenta Andrzeja Dudy” – ocenił minister koordynator służb specjalnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze