Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne

Autor. MSWiA

We wtorek późnym wieczorem z zakładów karnych w Radomiu i Przytułach Starych na wolność wyszedł były szef CBA Mariusz Kamiński oraz jego ówczesny zastępca Maciej Wąsik. Obu polityków – po raz drugi – ułaskawił prezydent Andrzej Duda. „Procedura została dopełniona. Postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni” – powiedział prezydent.

Reklama

We wtorek do Kancelarii Prezydenta trafiły od Prokuratora Generalnego akta związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Do przesłanych dokumentów dołączono wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem Prokuratora Generalnego. Niedługo po otrzymaniu akt od Prokuratora Generalnego, w obecności żon skazanych polityków PiS, Barbary Kamińskiej i Romualdy Wąsik, prezydent wygłosił oświadczenie.

Reklama

„Procedura została dopełniona. Chcę w związku z tym powiedzieć, że postanowienie w przedmiocie prawa łaski zostało wydane. Panowie Kamiński i Wąsik są ułaskawieni. Potwierdzam to z całą mocą” - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował też o natychmiastowym przesłaniu dokumentów do Prokuratora Generalnego w celu wykonania postanowienia o ułaskawieniu.

Czytaj też

Prokurator Generalny Adam Bodnar, który był we wtorkowy wieczór gościem na antenie TVP Info potwierdził, że dokument od prezydenta wpłynął do Prokuratury Krajowej. „Dopilnowałem, żeby te dokumenty zostały przekazane. Widziałem się z dyrektorem Departamentu Postępowania Sądowego w Prokuraturze Krajowej. On jest w kontakcie z Sądem Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia” – prokurator generalny.

Reklama

We wtorek późnym wieczorem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik opuścili zakłady karne w Radomiu i Przytułach Starych pod Ostrołęką.

W środę minister w KPRP Małgorzata Paprocka w Polsat News poinformowała, że obaj politycy PiS zostali zaproszeni do prezydenta na godzinę 15. Jak dodała, spotkanie będzie dotyczyło spraw, które się zakończyły oraz tych, które „są przed nami”. Podkreśliła, że „prezydent ceni sobie doświadczenie i wiedzę Mariusza Kamińskiego”.

Do zatrzymania byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika doszło 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim. Po zatrzymaniu obaj najpierw trafili do aresztu śledczego Warszawa-Grochów, skąd po kilku dniach zostali przetransportowani do innych jednostek penitencjarnych. Dwa dni po zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika, 11 stycznia prezydent Andrzej Duda zdecydował – na wniosek żon polityków PiS - o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 

Czytaj też

Obaj, 20 grudnia ubiegłego roku zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia. Dzień później, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze