Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Prezydent: wszczynam postępowanie ułaskawieniowe w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Autor. Jakub Szymczuk/KPRP

Zdecydowałem się na prośbę pań (żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – przyp. red.), że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. Wnioskuję do Prokuratora Generalnego (Adama Bodnara – przyp. red.), aby panowie w trybie natychmiastowym zostali zwolnieni z więzienia – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z żonami byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Po spotkaniu z Barbarą Kamińską i Romą Wąsik prezydent zorganizował konferencję, podczas której poinformował, że kobiety zwróciły się do do niego „o uwolnienie mężów”. „Podczas swojej wczorajszej konferencji prasowej mówiłem, że uczynię wszystko co z mojej strony, że podejmę wszelkie starania, żeby zwrócić wolność panom jak najszybciej, żeby byli wolnymi ludźmi, a nie więźniami politycznymi w wolnej Rzeczypospolitej. To urąga jej godności i to urąga także naszej międzynarodowej pozycji, aby znowu po 1989 roku w Polsce byli więźniowie polityczni” – powiedział Andrzej Duda.

Reklama
Będąc przeświadczonym o uczciwości i rzetelności działania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w 2015 r. ułaskawiłem Ich stosując przepisy Konstytucji. Akt łaski, który wydałem jako Prezydent RP został wydany zgodnie z Konstytucją. Całkowicie zgodnie ze standardami i jest skuteczny. W moim osobistym przekonaniu panowie są nadal posłami. (...) Niemniej, dzisiaj są w więzieniu. Każdy dzień przebywania tam zagraża ich zdrowiu. Barbara Kamińska i Romualda Wąsik przyszły dzisiaj prosząc mnie o rozmowę o sytuacji, w której są Ich mężowie. Jest ona trudna od strony prawnej i osobistej. (....)
Prezydent Andrzej Duda
Reklama

W związku z powyższym zdecydowałem się na prośby pań, że wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. Chce żeby to postępowanie zostało przeprowadzone absolutnie według wszystkich standardów konstytucyjnych i ustawowych. Jest to procedura, która zostaje wszczęta w trybie prezydenckim. To oznacza, że pierwsze kroki, tę moją decyzję, kieruję do Prokuratora Generalnego, albowiem Prokurator Generalny musi się odnieść do tego. Taka jest procedura” – oznajmił prezydent.

Jest taka możliwość, przewidziana w artykule 568 KPK, aby Prokurator Generalny zawiesił wykonywanie kary, aby krótko mówiąc zwolnił na czas trwania postępowania ułaskawieniowego osoby osadzone. O to wnioskuję także do Prokuratora Generalnego, aby panowie zostali w natychmiastowym trybie przez niego zwolnieni. Wierzę, że uspokoi to także niepokoje, które są w naszym państwie.
Prezydent Andrzej Duda.

Były szef CBA Mariusz Kamiński oraz jego ówczesny zastępca Maciej Wąsik zostali zatrzymani we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim przez Policję. Początkowo zostali osadzeni w areszcie śledczym Warszawa-Grochów, skąd w czwartek zostali przetransportowani do innych jednostek penitencjarnych. Mariusz Kamiński został przewieziony do zakładu karnego w Radomiu, natomiast Maciej Wąsik do zakładu karnego w Przytułach Starych pod Ostrołęką. Obaj w więzieniu rozpoczęli strajk głodowy.

20 grudnia ubiegłego roku Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia. Dzień później, w związku Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

Reklama

Komentarze

    Reklama