Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Fala odejść z CBA. "Trudno jest pozyskać funkcjonariuszy z uwagi na rozgłos mówiący o likwidacji służby"

Fot. CBA
Fot. CBA

Na początku roku w CBA była fala odejść. „Staramy się uzupełniać braki kadrowe, ale trudno jest pozyskać funkcjonariuszy z uwagi na rozgłos medialny mówiący o likwidacji służby” - powiedział w środę zastępca szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Tomasz Strzelczyk.

Wiceszef CBA uczestniczył w posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka. Poinformował tam, że pod koniec 2023 r. w służbie pracowało blisko 1200 osób. Przyznał, że od zmiany władzy w służbie trwa „fala odejść”. „Ona była widoczna na początku tego roku. W tej chwili staramy się uzupełniać stan etatowy, chociaż trudno jest pozyskać funkcjonariuszy do codziennej pracy z uwagi na rozgłos medialny, mówiący o likwidacji służby” - mówił Strzelczyk.

Reklama

Jak ocenił, „to są rzeczy, które należą do polityki”. „My jesteśmy funkcjonariuszami państwa, jesteśmy w służbie, chcemy zwalczać korupcję, natomiast siły i środki oraz bieżące sytuacje związane z intensywnymi pracami audytowymi trochę to nam utrudniają. Chcielibyśmy w kolejnym czasie zajmować się tym, do czego CBA zostało powołane, czyli objąć zainteresowaniem tę wyższą półkę przeciwnika” - zapewnił zastępca szefa CBA.

Strzelczyk przedstawił senackiej komisji sprawozdanie CBA za 2023 rok. Wynika z niego, że Biuro prowadziło 751 spraw operacyjnych, z czego 377 wszczęto w tym roku. Wszczęto 162 postępowania przygotowawcze, a zakończono 167 - 74 wniesieniem aktu oskarżenia, 70 umorzono, a 10 umorzono warunkowo; 23 postępowania przekazano innym organom lub zakończono w inny sposób. W trakcie tych działań zatrzymano 330 osób, a 634 osobom przedstawiono zarzuty po raz pierwszy w danej sprawie. Łącznie postawiono 1,9 tys. zarzutów. Ujawniono prawie 430 mln zł szkód w mieniu Skarbu Państwa i ujawniono ponad 136 mln zł korzyści majątkowych.

Czytaj też

Wśród akcji wymienionych w dokumencie znalazło się m.in. zatrzymanie w lutym 2023 r. przez CBA pod zarzutem korupcji sekretarza m.st. Warszawy, byłego ministra Włodzimierza Karpińskiego w śledztwie dotyczącym tzw. afery śmieciowej. Obok niego zarzuty przedstawiono 14 osobom. Karpińskiego uwolniono z aresztu, gdy zdecydował się objąć mandat eurodeputowanego po innym polityku, którego wybrano do Sejmu.

Oprócz działań śledczych CBA prowadzi też działania kontrolne - takich kontroli było w 2023 r. 143, 855 analiz przedkontrolnych oraz 911 spraw kontrolnych, które ujawniły 189 mln zł szkód w mieniu Skarbu Państwa, albo możliwości narażenia na takie szkody - wynika ze sprawozdania. Spośród 143 kontroli 84 dotyczyły oświadczeń majątkowych, a 59 - decyzji gospodarczych.

Czytaj też

W raporcie Biuro podało, że w całym 2023 r. otrzymało 29,3 tys. zgłoszeń, z czego 23 tys. przez internet. Jedynie niecały tysiąc zgłoszeń (963) dotyczyło potencjalnej korupcji. W roku objętym sprawozdaniem, CBA wydało 135 opracowań analitycznych dla rządzących, m.in. jeden raport specjalny, 45 informacji sygnalnych i 76 raportów analizy kryminalnej. Osłoną antykorupcyjną w 2023 r. CBA obejmowało 36 przedsięwzięć, w tym 10 nowych.

Na koniec ubiegłego roku w CBA służyło 998 funkcjonariuszy i 191 pracowników. Wydatki budżetowe CBA wyniosła w 2023 r. prawie 270 mln zł, z czego prawie 180 mln zł na wynagrodzenia - podało Biuro w podsumowaniu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze