IPN odtajnia dane agentów. Polska wiarygodność wywiadowcza wystawiona na próbę?

10 czerwca 2019, 12:46
INP, teczki, fot. fot. Wiki:Adrian Grycuk
fot. Wikipedia/Adrian Grycuk

"Nazwiska kilkuset cudzoziemców pracujących dla polskiego wywiadu zostały ujawnione na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Ich teczki są dostępne dla każdego" - informuje Gazeta Wyborcza. Ujawniono także dane dotyczące obiektów i ośrodków szkolenia w Polsce. Jak podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, "w jawnych katalogach Instytutu nie znalazły się informacje o osobach, które kontynuowały współpracę ze służbami specjalnymi RP po 1990 roku". Dodał, że "działania polskiego wywiadu nie zostały zagrożone".

Jak podkreśla Gazeta Wyborcza, ujawniane polskich zasobów wywiadowczych rozpoczęło się po zmianie władzy w 2015 roku. Teczki zbioru „Z" zostały wyłączone z ustawy o IPN, która nakazywała odtajnienie akt służb z lat 1944-90, bo ich ujawnienie mogło zagrażać działalności służb niepodległego państwa. W dokumentach tych znalazły się dane agentów i funkcjonariuszy, którzy byli wykorzystywani po roku 1990. Pod koniec 2015 roku podjęto decyzje, że materiały te należy jednak odtajnić. "Decyzja w sprawie ostatecznej likwidacji Zetki zapadła w marcu 2017 r." - przypomina wyborcza, a duży wpływ na przebieg spraw miał mieć związany z Antonim Macierewiczem Sławomir Cenckiewicz.

"Wtedy do jawnego i dostępnego w sieci inwentarza IPN zaczęły trafiać dane osobowe z Agencji Wywiadu. Gdy pisaliśmy o tym po raz pierwszy (kwiecień 2017 r.), były to 973 zapisy. Dzisiaj jest ich już 1589. Wśród nich są nazwiska osób nadal aktywnych w polityce i życiu publicznym" - pisze Gazeta Wyborcza. Udostępnione dane mogą, jak podkreśla gazeta, pozwolić na "wyłapanie" obcym służbom obywateli zarejestrowanych przez polski wywiad. Na liście są m.in. obywatele krajów bliskowschodnich czy afrykańskich. 

W przypadku pracujących dla polskiego wywiadu cudzoziemców, chodzi przede wszystkim o osoby, których status określony został na "kontrakt informacyjny" lub "kontakt operacyjny". Ma ich być ok. 300. Jak podkreśla Gazeta Wyborcza, są to raczej informatorzy, z których część mogła być nieświadoma tego, że współpracuje z polskimi służbami. Niektórzy z nich mają nadal być aktywni zawodowo i czynnie brać udział w życiu publicznym. Na liście znajdziemy amerykańskich dyplomatów, związanych m.in. z German Marshall Fund, czy byłego szef Światowego Kongresu Żydów, a także dziennikarzy, pisarzy czy polityków.  

Ujawnione zostać miały również dane tzw. nielegałów. W opinii dziennikarzy Gazety Wyborczej, wyszkolenie i prowadzenia tego typu agentów jest kosztowne, więc bardzo możliwe, że władze udostępniły właśnie wszystkich szpiegów z tej sekcji - a dokładnie 62 oficerów. Jak wspomniano, odtajnione zostały również dane dotyczące związane z wywiadem obiektów, jak np. aktywnego Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Kiejkutach. "W teczkach znajdujemy plany tej szkoły, programy nauki oraz listy kursantów". 

Rzecznik uspokaja

Na dzisiejsze doniesienia GW zareagował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. "W związku z publikacjami prasowymi informuję, że w wyniku likwidacji zbioru zastrzeżonego IPN nie zostały ujawnione dane dotyczące współpracowników polskiego wywiadu. Informacje zawarte w publikacjach IPN dotyczą osób i działań Służby Bezpieczeństwa i służb PRL. W jawnych katalogach Instytutu nie znalazły się informacje o osobach, które kontynuowały współpracę ze służbami specjalnymi RP po 1990 roku. Z uwagi na realizację zapisów Ustawy o IPN działania polskiego wywiadu nie zostały zagrożone" - czytamy w przesłanym do mediów komunikacie.

Żaryn przypomina też, że publikacja archiwów byłego zbioru zastrzeżonego IPN wynika z zapisów Ustawy przyjętej przez parlament 29 kwietnia 2016 r. Zgodnie z przepisami wskazanej ustawy zbiór zastrzeżony Instytutu Pamięci Narodowej przestał istnieć w dniu 17 czerwca 2017 r. Wraz z przejęciem zasobów archiwalnych przez IPN rozpoczęła się publikacja wskazanej dokumentacji.

"W związku z publikacjami prasowymi informuję również, że polski rząd nie przekazywał przedstawicielom innych państw dokumentacji dotyczącej osób objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną" - dodał rzecznik. 

Przypomnijmy, zeszłym tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna" pisał m.in., że wobec oficerów wywiadu z okresu PRL państwo polskie złamało zawartą wcześniej umowę. "Najpierw złamało ją poprzez ustawę przyjętą w okresie rządów PO w 2009 r. – pierwszy akt prawny, który obniżał świadczenia emerytalne funkcjonariuszy za okres pracy w PRL. Później ujawniając zbyt dużą ilość danych w ramach otwierania zbioru zastrzeżonego IPN. I w końcu poprzez ustawę dezubekizacyjną PiS z 2016 r. Jak wynika z informacji DGP, wisienką na torcie w czasie rządów PiS było dostarczanie przedstawicielom władz USA przez stronę polską materiałów archiwalnych z okresu PRL" - pisała gazeta.

Wiarygodność wystawiona na próbę

Jak podkreśla w rozmowie z InfoSecurity24.pl były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki, takie działania mogą znacząco utrudnić funkcjonowanie służb wywiadowczych. "Z całą pewnością ujawnienie tych danych może oznaczać osłabienie zdolności służb do realizacji zadań na rzecz państwa. Musimy pamiętać, że dla cudzoziemców byli agenci PRL i współcześni agenci, to są po prostu polscy agenci. Te sprawy, które istotne są dla nas, związane z transformacją ustrojową, są po prostu nieistotne dla cudzoziemców" - mówi InfoSecurity24.pl płk Małecki. Jego zdaniem takie działania pogłębiają pewien negatywny trend, który obserwujemy już od jakiegoś czasu. "Pamiętajmy, że takich sytuacji, w których zdolność polskich służb wywiadowczych poddana była znaczącej próbie w ciągu ostatnich 30 lat mamy wiele. Wiele było sytuacji, w których wiarygodność naszych służb w Polsce i za granicą była bardzo poważnie podważana, mam tutaj na myśli choćby białą księgę stworzoną po tzw. aferze Olina"- dodaje. Jak zauważa, "problem polega na tym, że przez 30 lat rozliczania się z przeszłością zabrakło konsekwencji". 

Co więcej, jak podkreśla płk Małecki, "tego rodzaju działaniami tracimy wiarygodność w oczach naszych partnerów tworzących wspólnotę wywiadowczą". W konsekwencji, jak twierdzi były szef AW, bedą oni mogli obawiać się otwartości we współpracy z nami sądząc, że kiedyś ktoś ujawni takie informacje, które uderzą także w ich interesy. 

MR/DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
m
niedziela, 23 czerwca 2019, 20:00

W PRL nie było zadneog wywiadu polskiego: z jednej storny była policja polityczna działająca zagranicą na rzecz reżimu komunistyczneog przeciwko polskiej emigracji i przeciw Polakom pracującym i uczącym się w demoludach, z drugiej wywiad ukierunkowany wojskowo realizujacy zadania pomocnicze na rzecz Moskwy. Tylko naiwniacy wierzą w opowieści o jakimś tam wywiadzie polskiem w latach 1945-1989 - nic takiego nie istniało, a zasoby zarówno wojska (II Oddział SG WP i WSW), jak i MSW (PSED) niezwłocznie trafiły do Moskwy - tam nikomu nic nie ujawnimy, bo oni od dawna wiedza. CIA na spotkaniach osobistych w latach 1989-90 podawała asom MSW ich pełne dane legalizacyjne i prawdziwe - zorientowani to wiedzą telewidzowie pdniecają się b. esbekami co udają wywiadowców, a kariery w 3 RP robili narażając polskie interesy handlowe, bezpieczeństwo dla własnych malutkich karier. Do dziś brylują w TV. Jeżeli kiedykolwiek zostanie odtajniona prawdziwa historia JW2305 będzie się mocno dziwić, co to to było i co się tutaj działo.

KaCe
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:24

Żal czytać taką dezinformację i głupoty, tak formułowane pseudo argumenty świadczą o braku wiedzy, informacji i fanatyźmie (prawdopodobnie skrajna prawica, gdzie wszędzie widzi tych komuchów, sbeków etc.). nie pozdrawiam, bo merytoryki tu żadnej, cały komentarz oparty zaepwne na jedenj publikacji fantyka, który siedział cicho za komuny bo sie bał i teraz wychodzi i ryczy: precz z komuną, tylko ze nie zauważył ze komuna sie skończyła 30 lat temu.

dokk
wtorek, 2 lipca 2019, 22:59

Jakie to ma znaczenie? Większość interesujących nas źródeł na kierunku wschodnim, to aktualni lub byli oficerowie służb, którzy już wiedzą, że Polska ujawnia informacje wywiadu. AW i SWW, są już zneutralizowane.

Qwe
niedziela, 23 czerwca 2019, 12:11

To jest smutny dzień dla Polski kraju, jakby nie patrzeć palet drewnianych i ziemniaka, podwykonawcy UE z tanią siła roboczą, nie jesteśmy technologiczną potęgą, nie mamy satelit szpiegowskich, broni ABC, sił zbrojnych mogących działać globalnie, ani zastępów hakerów mogących atakować dowolny system. Podejrzewam, że nasz wywiad to po prostu wywiad osobowy. Informatorzy nie podpisywali umowy z PRL, oni podpisywali umowę z Polską, kierowali się sympatią do Polski i Polaków oficerów służb specjalnych. Przecież część z nich była kontaktami, możliwe, że nawet nie brali za to pieniędzy. Wielki wstyd.

ekonomista
środa, 12 czerwca 2019, 01:31

Bardzo smutne. Brak słów. Żadne poważne państwo by tego nie zrobiło. ******* Niemcy gdy się zorientowali, że polscy historycy przeszukują archiwa by odnaleźć dane posłów i senatorów I RP, którzy 400, czy 500 lat temu brali łapówki od Hohenzolernów to zamknęli archiwa!!!

Roman
czwartek, 13 czerwca 2019, 15:47

Wydaje mi się, że jeśli ta informacja jest nawet prawdziwa, to nasi historycy powinni raczej szukać w archiwach Habsburgów w Wiedniu. Bowiem przed 500 czy 400 lat temu Hohenzollernowie mimo noszenia tytułu kurfuerst byli nie najbardziej znaczącymi władcami w ówczesnym Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego, a w Prusach Książęcych to nawet lennikami królów Polski i raczej nie byłoby ich stać na dawanie łapówek (w odpowiedniej wysokości) posłom a tym bardziej senatorom w ówczesnej RP. To się zmieniało na przestrzeni lat lecz dopiero od drugiej połowy XVII wieku Hohenzollernowie mogli na poważnie myśleć o wpływaniu na bieg rzeczy w I RP, a to już znacznie później niż owe 400-500 lat temu.

Maczer
wtorek, 11 czerwca 2019, 16:26

Jak korzyść dla Polski wynikła z tego, że dowiedzieliśmy kto współpracował z wywiadem PRL w Afryce ? Jak pomogło to rozliczyć komunę ? A jak bardzo zaszkodziło wizerunkowi służb i ile rzeczy, powinny zostać tajne pokazaliśmy ? I co z tego uzyskał Antonii Macierewicz ?

Oto nasz kraj i jego kręgi decyzyjne.
wtorek, 11 czerwca 2019, 15:59

Zakładam, że nie było w tym złej woli ,ale klasyczne dla PL- róbmy, może nie będzie chryi. Nie oceniam wywiadu za czasów PRL, ale czy my obecnie mamy cokolwiek porównywalnego? Czy u nas istnieje osłona kontrwywiadowcza jakakolwiek i czegokolwiek? Dziwi mnie komentowanie, że za PRL byli u nas na leczeniu i kursach turyści z Carlosem na czele.....Taka była wtedy racja stanu- wróg naszego wroga, jest naszym przyjacielem. W wolnej Polsce też mieliśmy gości arabskich na obiektach i przesłuchujących ich operatorów- nikt tego nie krytykuje? Nie wiem, czy takie działania są pomocne obcym służbom, ale trzeba pamiętać, że stamtąd nie można wyjść tak po prostu. Dziwna decyzja IPN, klauzula tajemnicy powinna być 50 letnia

środa, 12 czerwca 2019, 22:04

nie ma innej opcji niż sabotaż

Tweets InfoSecurity24