Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Siatka szpiegowska prowadzona przez Rosjan coraz większa

abw agencja bezpieczeństwa wewnętrznego
Autor. gov.pl

W ostatnich dniach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała kolejne trzy osoby, które działały w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej – powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że sprawa jest rozwojowa i wymaga dalszych czynności.

Reklama

Szef MSWiA i minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował 16 marca o rozbiciu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji. W ramach tych działań ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani, którzy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu.

Reklama

We wtorek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował o zatrzymaniu przez ABW w ramach tego śledztwa kolejnych trzech osób. Łącznie w tej sprawie zatrzymano więc już 12 osób.

Czytaj też

"ABW zidentyfikowała kolejne osoby, które działały w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej. Mamy do czynienia z zatrzymanymi, którzy usłyszeli zarzuty działań szpiegowskich i funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej; mamy do czynienia również z osobami, które w tej chwili są w areszcie, po stosownych decyzjach sądu" - poinformował Żaryn.

Reklama

Dodał, że obraz działań tej grupy, który nakreślony został po wcześniejszych zatrzymaniach pozostaje aktualny. "Mowa o osobach, które funkcjonowały w ramach grupy prowadzonej przez rosyjskie służby specjalne. Wykonywały one na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych określone zadania, które wpisują się w działania o charakterze typowo wywiadowczym, ale również propagandowym. To jest cała sieć osób, które były zadaniowane do zbierania informacji o trasach i transportach świadczonych na rzecz Ukrainy, ale osoby te kolportowały również konkretne treści, które były zlecane przez stronę rosyjską i wpisują się w aktualną agendę aktywnych działań propagandowych przeciwko Polsce" - zaznaczył.

Czytaj też

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że sprawa na pewno dalej "wymaga daleko idących aktywnych działań ABW, która jest wspomagana również przez inne służby". "To jest na pewno sprawa rozwojowa, która będzie wymagała dalszych czynności" - zaznaczył.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. oko

    Szpiegów w Polsce jest bardzo wielu i czas najwyższy najpierw zamknąć wszystkie granicę jak za dawnych czasów, a potem zacząć deportacje wszystkich rosyjskojezycznych i podwójnymi obywatelstwami , a dopiero potem szukać resztek szpiegów.

  2. Chinol

    Byc moze siatka coraz mniejsza - natmiast ujawnienie w mediach coraz wieksze. Trzeba ciagle pamietac ze widmosc medialna to nie jest FAKT a interetacja. Moze byc tak ze szpiegow z Rosji w PL jest coraz mniej. A wiecej w mediach. pozdrwam

Reklama