Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Premier powołał wiceszefa ABW

Fot. Facebook ABW
Fot. Facebook ABW

O tym, że mjr Krzysztof Wacławek będzie nowym zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pisaliśmy już na początku lutego. Wtedy jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Dziś premier oficjalnie powołał mjr Wacławka na wiceszefa największej w Polsce służby specjalnej.

„Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko Zastępcy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mjr. Krzysztofa Wacławka” - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Jak podkreślał w lutym w rozmowie z InfoSecurity24.pl, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych poseł Marek Opioła, Wacławek będzie trzecim zastępcą szefa ABW, obok zajmujących już te stanowiska płk Norberta Loby i płk Bernarda Bogusławskiego.

Jak podkreśla Stanisław Żaryn, „mjr Krzysztof Wacławek posiada duże doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i zwalczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa oraz interesów ekonomicznych państwa”. Wacławek w ABW pełnił funkcję m.in. Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych ABW, w którego powstaniu uczestniczył. „W swojej służbie koncentrował się na rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępstw godzących w gospodarkę narodową” – dodaje Żaryn. Przed służbą w ABW mjr Wacławek był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdzie współtworzył pion kontroli.

W przeszłości Krzysztof Wacławek pracował m.in. w Najwyższej Izbie Kontroli, gdzie realizował kontrole dotyczące gospodarowania nieruchomościami i dużych inwestycji infrastrukturalnych. Od 2012 r. był wicedyrektorem Delegatury NIK w Bydgoszczy, a następnie w Olsztynie. W tym czasie odpowiadał za nadzór nad kontrolami oraz tworzeniem planów pracy tej instytucji.

Mjr Krzysztof Wacławek ukończył Akademię Rolniczo-Techniczną w Olsztynie (ochrona środowiska) oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (zarządzanie). 

Zgodnie z Ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu Zastępców Szefa ABW powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Szefa ABW, po zasięgnięciu opinii Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Szefem ABW jest od listopada 2015 r. Piotr Pogonowski (do lutego 2016 r. jako pełniący obowiązki). Od początku jego zastępcą jest płk Norbert Loba. Od jesieni 2017 r. na stanowisku zastępcy szefa ABW jest też płk Bernard Bogusławski.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze