Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

W ABW będzie nowy zastępca szefa. Jest pozytywna opinia speckomisji

Fot. ABW
Fot. ABW

Mjr Krzysztof Wacławek będzie nowym zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W czwartek jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja ds. służb specjalnych. Grono zastępców szefa ABW powiększy się do trzech osób. Speckomisja rozmawiała też o przygotowaniach konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Zgodnie z przepisami opinia sejmowej speckomisji jest konieczna, by powołać szefów służb specjalnych i ich zastępców. Jak poinformował przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS), w przypadku nowego wiceszefa ABW pozytywna opinia została wydana jednomyślnie.

W rozmowie z InfoSecurity24.pl Opioła poinformował, że Wacławek będzie trzecim zastępcą szefa ABW, obok zajmujących już te stanowiska płk Norberta Loby i płk Bernarda Bogusławskiego.

Major Wacławek to osoba o dużym, dziesięcioletnim doświadczeniu w służbach specjalnych. Wcześniej pracował w Najwyższej Izbie Kontroli – powiedział poseł. Jak dodał, Wacławek służy w ABW od 2016 r., wcześniej był w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Speckomisja spotkała się w czwartek z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodka Studiów Wschodnich oraz cywilnego i wojskowego wywiadu i kontrwywiadu. Przedstawili oni informację o przygotowaniach do spotkaniach ministerialnego w sprawie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie.

W związku z tym spotkaniem premier podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) na obszarze Warszawy od 11 do 15 lutego. To najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Decyzja ma charakter prewencyjny.

Na pewno ta konferencja sama w sobie ma duży ładunek emocjonalny. To rodzi pewnego rodzaju niepokój. Ale z drugiej strony doświadczenie płynące z organizacji dużych wydarzeń jak szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. oraz szczyt klimatyczny w 2018 r. pokazuje, że umiemy tego rodzaju rzeczy robić. Te wszystkie wydarzenia przebiegały w sposób spokojny i bezpieczny – podkreślił Opioła.

Konferencję bliskowschodnią organizują polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Departament Stanu USA. Do Warszawy mają przyjechać m.in. amerykański wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu i przedstawiciele państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej z wyjątkiem Iranu.

Zgodnie z przepisami zastępców szefa ABW i Agencji Wywiadu powołuje i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. W przypadku szefów tych służb kandydatów opiniuje także prezydent i Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Szefem ABW jest od listopada 2015 r. Piotr Pogonowski (do lutego 2016 r. jako pełniący obowiązki). Od początku jego zastępcą jest płk Norbert Loba. Od jesieni 2017 r. na stanowisku zastępcy szefa ABW jest też płk Bernard Bogusławski.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze