Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Planował zamach terrorystyczny na policjantów. Usłyszał wyrok

Zdjęcie poglądowe fot. ABW.gov.pl
Zdjęcie poglądowe fot. ABW.gov.pl

Na dwa lata więzienia skazany został Rafał K., który planował zamach terrorystyczny na policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. Mężczyzna inspirował się działalnością „Państwa Islamskiego”, a za wzór stawiał sobie m.in. Osamę Bin Ladena, czy Anwara Al-Awlaki. Został zatrzymany w zeszłym roku przez funkcjonariuszy ABW.

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej poinformował InfoSecurity24.pl, że dolnośląski wydział PK doprowadził do skazania przez Sąd Okręgowy w Świdnicy mężczyznę, który planował zamach terrorystyczny na policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. „Sąd Okręgowy w Świdnicy podzielił stanowisko prokuratora w zakresie zarzutów z aktu oskarżenia i skazał mężczyznę na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności” – przekazała PK.

Reklama

„Prokurator zarzucił oskarżonemu udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Kolejne zarzuty dotyczyły podejmowanych przez niego czynności zmierzających do przeprowadzenia przy użyciu materiałów wybuchowych zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów” – podała PK.

Jak dodał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, prokurator po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku podejmie decyzje co do wniesienia ewentualnych środków zaskarżenia.

Czytaj też

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński poinformował InfoSecurity24.pl, że Rafał K. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w połowie czerwca 2023 roku. „W toku prowadzonych czynności ustalono, że pod koniec 2022 roku dokonał konwersji na wyznanie islamskie. Wzór do naśladowania stanowiły dla niego takie osoby, jak: Osama Bin Laden, Ibrahim Awwad oraz Anwar Al-Awlaki. Inspirował się działalnością organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” oraz organizacji i osób ją wspierających” – podkreślił Jacek Dobrzyński.

„Rafał K. chciał zostać męczennikiem i przeprowadzić akcję odwetową na »niewiernych« w Polsce. W tym celu zebrał informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował przeprowadzenie zamachu bombowego” – przekazał.

Czytaj też

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wyjaśnił też, że mężczyzna utrzymywał za pośrednictwem komunikatorów, szereg kontaktów z „osobami wspierającymi działalność terrorystyczną, która przejawiała się m.in. propagowaniem w internecie treści i symboli pochwalających postulaty i działanie ISIS”. „Osoby te czynnie uczestniczyły w agitacji i indoktrynacji obywatela RP. Polak otrzymał od nich również instrukcje dotyczące wykonania ładunków wybuchowych w warunkach domowych” – dodał Jacek Dobrzyński.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze