Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Grał w Polsce, szpiegował dla Rosji? Hokeista zatrzymany przez ABW [AKTUALIZACJA]

abw
Autor. Służby specjalne/www.gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji. To Rosjanin - zawodowy hokeista pierwszoligowego klubu. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu

Reklama

Rosjanin jest czternastą osobą zatrzymaną w śledztwie prowadzonym przez ABW pod nadzorem lubelskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Reklama

Biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych i dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformowały w piątek, że do zatrzymania sportowca podejrzewanego o szpiegostwo doszło na terenie województwa śląskiego 11 czerwca. "Zatrzymany to obywatel Rosji i zawodowy sportowiec pierwszoligowego klubu hokeja. Na rzecz obcego wywiadu realizował na terenie Polski zlecone zadania polegające m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej w kilku województwach" - podało biuro.

Czytaj też

Według śledczych obcokrajowiec przebywał w Polsce od października 2021 r. i miał na bieżąco informować swoich zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania; był też za to systematycznie wynagradzany. "Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań" - wynika z informacji.

Reklama

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator zarzucił mężczyźnie udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Za takie czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PK podała, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki podejrzanego i grożącą mu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o areszt. Sąd Rejonowy w Lublinie 13 czerwca zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW mężczyzny.

Czytaj też

Cała grupa miała być wykorzystywana przez Rosjan do prowadzenia działań wywiadowczych, w tym monitorowania tras kolejowych i otrzymywała wynagrodzenie za wykonywane działania - wynika z informacji. Grupa miała też szerzyć propagandę wymierzoną przeciwko NATO, Polsce i polityce naszego rządu. Według śledczych na zlecenie rosyjskiego wywiadu mieli oni również przygotowywać akty dywersji. Pierwsze doniesienia na jej temat pojawiły się w marcu br.

ABW kontynuuje intensywne działania w tej sprawie, a prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie - wynika z informacji przekazanych PAP.

AKTUALIZACJA

Jak podaje militarynews.ru, Kreml oświadczył, że nie ma jeszcze szczegółów zatrzymania rosyjskiego hokeisty w Warszawie pod zarzutem szpiegostwa, ale uważa to za kontynuację rusofobicznej polityki polskich władz. Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, poinformować miał, że rosyjska ambasada w Warszawie bada sprawę, więc władze czekają na szczegółowe dane.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama