Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

18-latek chciał wysadzić polski urząd?

Fot. gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała osiemnastolatka, który miał planować zamach terrorystyczny na budynek urzędu państwowego w Polsce przy pomocy pasa szahida. Pod koniec 2022 r. Polak przejść miał na islam i inspirować się IS.

Reklama

Zatrzymania mężczyzny, który planować miał przeprowadzenie zamachu o charakterze terrorystycznym, dokonali funkcjonariusze wrocławskiego wydziału zamiejscowego poznańskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 16 czerwca na terenie woj. dolnośląskiego - podało w piątek biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Reklama

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "zatrzymany radykał to kolejna w ostatnich latach osoba, która trafiła w ręce ABW i usłyszała zarzuty związane z działalnością terrorystyczną".

"Podejrzany utrzymywał bieżący kontakt z osobami, które podawały się za przedstawicieli organizacji terrorystycznej +Państwo Islamskie - IS+. Zatrzymany działał z nimi w porozumieniu" - wskazało biuro. O tym, że osiemnastoletni obywatel RP zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny ABW uzyskała informacje w toku wykonywanych czynności służbowych - zaznaczono.

Reklama

Czytaj też

Po zatrzymaniu ABW przeszukała miejsce pobytu mężczyzny i ujawniła dowody planowanego przestępstwa - wynika z informacji śledczych. Mężczyzna miał zbierać informacje i półprodukty do wykonania pasa szahida, przy pomocy którego planował zrealizować zamach - podano.

Funkcjonariusze ABW przeprowadzili również przeszukania w miejscach zamieszkania osób, które pozostawały z nim w kontakcie i posiadały wiedzę na temat planowanego zamachu.

Czytaj też

"Pod koniec 2022 r. mężczyzna dokonał konwersji na islam. W swojej działalności inspirował się działalnością +Państwa Islamskiego+ i wzorował się na liderach organizacji terrorystycznych, jak Osama Bin Laden, Abubakr Al-Bahdadi, Anwar Al-Awlaki" - podało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej podał, że nadzorujący działania ABW dolnośląski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK przedstawił zatrzymanemu zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz zarzut planowania przeprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu wielkich rozmiarów przy użyciu materiałów wybuchowych.

Czytaj też

Za takie przestępstwa grozi od roku do 10 lat więzienia.

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez ABW Polaka - wynika z informacji.

Dział odnotował, że pierwsze czynności w tej sprawie na terenie woj. dolnośląskiego przeprowadzono w ramach działań Prokuratury Rejonowej w Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie). Ze względu na wagę spawy została ona przejęta później przez wrocławski wydział PK.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Hmmm.

    Pewnie znowu, jak , Kwietniem, cała organizacja to trzy osoby, w tym dwóch prowokatorów.

Reklama