Reklama

Służby Mundurowe

Współczesne karabiny, granatniki i celowniki od FN Herstal na MSPO w Kielcach

FN SCAR H PR/ Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl
FN SCAR H PR/ Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl

Belgijska firma FN Herstal S.A. rozpoznawalna jest na całym świecie jako producent sprzętu i uzbrojenia od ponad 125 lat. Niektóre produkty przeszły już w zasadzie do historii, a obecnie oferowana nowoczesna broń strzelecka i akcesoria do niej znajdują się w czołówce tej klasy wyrobów.  Po raz kolejny Griffin Group Defence prezentuje na MSPO te już znane jak i zupełnie nowe rozwiązania. 

Chyba każdy miłośnik broni zna lub przynajmniej słyszał o nowych standardach i rozwiązaniach technicznych jakie wprowadziła firma FN Herstal w konstrukcjach broni FN High Power, FN FAL, FNC, FN MAG czy FN M2HB-QCB. FN Herstal co roku przeznacza 10% swojego budżetu na rozwój nowych technologii oraz usprawnienia samego procesu produkcji broni. W obszarze amunicji strzeleckiej jej znakiem rozpoznawalnym jest np. nabój kalibru 5,7mmx28 przeznaczony do pistoletów FN Five-seveN czy pistoletów maszynowych FN P90 jak również inna wysokiej jakości amunicja mało i wielkokalibrowa.

Dzisiaj chyba najbardziej znaną konstrukcją tej firmy jest rodzina karabinków szturmowych FN SCAR i granatników do nich typu FN40GL. Do tych pierwszych zaliczymy karabinki SCAR-L kalibru 5,56mmx45 czy  SCAR-H i precyzyjny SCAR-H PR (z kolbą taktyczną)  kalibru 7,62mmx51. Z kolei wśród odmian oferowanych granatników znany jest 40 mm granatnik FN40GL-L do karabinka SCAR-L, FN40GL-H do karabinka SCAR-H i samodzielny FNGL-S. 

FN SCAR H - standard. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl
FN SCAR H - standard. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl

Inna rozpoznawalna broń to karabin maszynowy MINIMI oferowany m.in. w najnowszych wersjach  FN MINIMI 5.56 Mk3 kalibru 5,56mm x 45 czy  MINIMI 7.62 Mk3 kalibru 7,62 x 51 mm.

Karabinki charakteryzują się wysoką jakością, niezawodnością oraz nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjno-użytkowymi, które spełniają wymagania i oczekiwania nawet tak  wymagających użytkowników jak siły specjalne. 

Podczas tegorocznego MSPO prezentowany jest nowy karabinek FN SCAR-SC Subcompact  kalibru  5,56mmx45. Jego cechą szczególną jest kompaktowa, modułowa konstrukcja, zapewniająca operowanie w obiektach i pomieszczeniach, połączona z doskonałą balistyką prowadzenia ognia na krótkich dystansach.

FN SCAR-SC. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
FN SCAR-SC. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Karabinek działa na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych, z zastosowaniem tłoka gazowego i ryglowania przez obrót zamka. W standardowej wersji wyposażono go w lufę o długości 190 mm oraz  regulowaną kolbę teleskopową. Opcjonalnie może być wyposażony w różne rodzaje kolby w zależności od potrzeb i wymagań użytkownika oraz akcesoria dodatkowe. czy różnych

FN SCAR-SC Subcompact pozwala na prowadzenie ognia pojedynczego oraz ciągłego, semi-auto i full-auto i wyposażony jest w niepowracającą dźwignię przeładowania. Szybkostrzelność teoretyczna tej broni wynosi 550-650 szt./min., masa 3.15 kg (bez magazynka) a długość całkowita 653 mm (ze złożoną kolbą 536 mm). Jest on zasilany ze standardowych 30 nabojowych magazynków.

Z kolei wśród prezentowanych akcesoriów pokazano celownik FN FCU do 40 mm granatników, który to i zapewnia szybkie i precyzyjne namierzenie oraz trafienie celu zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych. Należy zważyć, że prawdopodobieństwo oddania pierwszego celnego strzału z granatnika jest stosunkowo niskie, nawet dla doświadczonego strzelca. Problemem nie jest tu sama konstrukcja granatnika, brak jego celności czy efektywności lecz zastosowanie prostych celowników i konieczność wprowadzenia szeregu korekt w często stresującej dla żołnierza sytuacji. Należy bowiem wprowadzić poprawki i odpowiednie nastawy związane z  oszacowaniem odległości, ustawieniem celownika, rodzaju użytej amunicji, kąta nachylenia, temperatury, przechylenia broni i efektu Magnusa.

Granatnik FN-40 GL. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl. 
Granatnik FN-40 GL. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl. 

FN FCU te problemy rozwiązuje a przy tym jest łatwy w obsłudze, lekki (poniżej 550 gram), kompaktowy (długość – 123 mm, wysokość – 74 mm i szerokość 96 mm) i odporny na warunki atmosferyczne (IP68).

Celownik wyposażono jest w komputer balistyczny, który wykorzystuje wbudowany dalmierz laserowy (zasięgu pomiaru ponad 1500 metrów) i inklinometr. Urządzenie opracowuje trajektorię lotu pocisku, która jest następnie transponowana na ruchomą, podświetloną na czerwono, siatkę celowniczą w oknie celownika. Celownik oferowany jest w wersji z widzialnym (635 nm klasy 1/3B) wskaźnikiem laserowym oraz IR. Komputer balistyczny pozwala na wprowadzenie danych danego, użytkowanego naboju i wykorzystanie danych balistycznych  naboju do obliczenia punktów celowania.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest SmartCore, czyli elektroniczny rejestrator ilości oddanych strzałów przez daną jednostkę broni. Urządzenie to zlicza strzały (oddane z użyciem zarówno amunicji bojowej jak i ślepej) oraz ewidencjonuje ich ilość w czasie rzeczywistym, będąc przy tym urządzeniem niewidocznym z zewnątrz, nie zmieniającym konfiguracji broni i nie wymagającym od operatora żadnej obsługi.

Oprócz samej broni i akcesoriów FN Herstal dostarcza też zasobniki i stanowiska strzeleckie montowane na śmigłowcach, zdalnie sterowane moduły uzbrojenia w aplikacjach lądowych i morskich (deFNder). FN Herstal charakteryzuje także współpraca ze swoimi odbiorcami w zakresie wsparcia jej dalszej eksploatacji, prowadzenia szkoleń z zakresu użytkowania czy obsługi, zabezpieczenie w części zamienne  oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Produkty oferowane przez firmę FN Herstal to przede wszystkim marka niezawodności działania, uniwersalność i modułowość budowy czy użycia oraz szeroki pakiet wsparcia jak i dostępnych do nich akcesoriów.

Reklama

Komentarze

    Reklama