Reklama

Służby Mundurowe

Wiceszef MSWiA: 20-proc. podwyżki również dla służb mundurowych

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Naszym pierwszym krokiem powinno być przywrócenie zaufania służbom podległym resortowi spraw wewnętrznych i administracji, głównie policji - ocenił wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański, który nominacje na to stanowisko odebrał z rąk ministra Marcina Kierwińskiego w czwartek. Jak dodał, jedną z ważnych kwestii jest też wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych.

Reklama

W czwartek w resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się spotkanie nowo powołanych ministrów ze służbami finansowymi. Spotkanie dotyczyło wykonania tegorocznego i planów budżetowych na przyszły rok. W najbliższym czasie w resorcie mają zostać rozdzielone poszczególne obowiązki.

Reklama

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zaznaczył, że rozdział poszczególnych obowiązków będzie jeszcze dyskutowany. „Na razie zapoznajemy się ze strukturą ministerstwa, z kwestiami dotyczącymi problemów finansowych, ale również rozwiązań na przyszły rok” - mówił.

Czytaj też

Zapytany o to, w jakiej dziedzinie widziałby siebie odparł, że „być może będą to kwestie administracji i spraw obywatelskich. „Jako były samorządowiec jest to moją dziedziną, natomiast nie boję się wyzwań. Będę wykonywał takie obowiązki, jaki powierzy mi pan minister Marcin Kierwiński i będę starał się robić to jak najlepiej” - podkreślił.

Reklama

Pytany o kwestię zmian w tzw. ustawie dezubekizacyjnej zaznaczył, że jest to zapisane w porozumieniu koalicyjnym. „Według mnie ta kwestia powinna się znaleźć w pracach legislacyjnych przyszłego ministerstwa i rządu. Na pewno na ten temat będziemy się dzielić w gronie koalicyjnym i na pewno jest to jeden z punktów, który powinien być rozwiązany” - mówił. Chodzi o uchwaloną w grudniu 2016 r. nowelizację, na mocy której obniżono renty i emerytury kilkudziesięciu tysiącom byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Odnosząc się do pierwszych kroków, jakie powinny zostać zrobione po objęciu stanowisk w MSWiA i problemów, jakie powinny być rozwiązane zaznaczył, że jedną z nich jest wywiązanie się z postulatu dotyczącego 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, ale również służb mundurowych.

Czytaj też

„To jest kwestia również oceny dzisiaj tego, co dzieje się w poszczególnych komendach, bo przecież wiemy, że bardzo wielu komendantów, zarówno powiatowych, jak i szczebla wojewódzkiego PSP złożyło rezygnacje. Ten problem musi zostać rozwiązany” - powiedział.

Dodał, że trzeba również „przywrócić służbom mundurowym, ale głównie policji zaufanie”. „To jest nasza powinność” - zaznaczył.

Pytany o spotkania nowego kierownictwa MSWiA z komendantami poszczególnych formacji powiedział, że będą się one odbywały z ministrem SWiA i ministrem odpowiedzialnym za poszczególną służbę. „Decyzja o tym, komu przypadną poszczególne służby mundurowe zapadnie najprawdopodobniej w piątek. Takie spotkania na pewno się odbędą” - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama