Reklama

Służby Mundurowe

Wąsik: zapłacimy za to, że nie pójdziesz na emeryturę

Autor. MSWiA

„Chcemy, żeby strażacy jak najdłużej byli w straży, żeby policjanci wykorzystywali swoją ogromną wiedzę i doświadczenie” – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. By to osiągnąć, jak tłumaczył, resort przygotował dla mundurowych „system zachęt”. Jednocześnie przyznał też, tegoroczne odejścia były większe niż w poprzednich latach, ale jego zdaniem to m.in. naturalne następstwo wprowadzonych kilka lata temu rozwiązań.

Reklama

"Oczywiście te odejścia były większe niż w poprzednich latach, bo waloryzacja emerytur była większa niż waloryzacja uposażeń" - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Jego zdanie, trzeba jednak pamiętać, że MSWiA kilka lat temu wprowadziło – jak to nazwał wiceszef MSWiA - "instrumenty antyemerytalne" i liczono, że "przedłuży to średnią służbę w formacjach o dwa lata". "I te dwa lata minęły, więc ta fala odejść zatrzymana wcześniej musiała kiedyś nastąpić" – mówił Wąsik.

Reklama
Mamy koło 7 tys. odejść z policji mówiono, że będzie to między 8 a 12 tys. więc myślę, że osiągnęliśmy umiarkowany sukces wprowadzając te instrumenty, które przekonywały ludzi do tego, żeby nie odchodzić z formacji mundurowych. W mojej ocenie przyniosło to oczekiwany skutek. Nam bardziej opłaca się mieć doświadczonego policjanta, który ma 25-30 lat służby, niż młodego emeryta, który ma 45-50 lat.
Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA – wywiad dla Polskiego Radia 24 – 22 marca 2022 r.
Reklama

"Chcemy, żeby strażacy jak najdłużej byli w straży, żeby policjanci wykorzystywali swoją ogromną wiedzę i doświadczenie" – podkreślał wiceszef MSWiA. Jak mówił, resort zamierza to osiągnąć nie zmianą zasad emerytalnych, "tylko systemem zachęt, które mówią: my ci zapłacimy za to, że nie pójdziesz na emeryturę".

Czytaj też

Nie do końca wiadomo jak dokładnie wygląda sytuacja kadrowa we wszystkich formacjach podległych MSWiA. Redakcja InfoSecurity24.pl już na początku lutego wysłała w tej sprawie pytania do resortu spraw wewnętrznych i administracji, jednak do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Wiadomo jednak – z informacji jakie udostępnili m.in. policyjni związkowcy – jak sytuacja wygląda w Policji. I obraz ten nie napawa optymizmem. W całym kraju brakować ma ponad 12 proc. policyjnego składu. Najtrudniejsza sytuacja jest w stołecznym garnizonie, gdzie poziom wakatów sięgać ma niemal 20 proc. Między innymi tam, zdaniem mundurowych, konieczne jest wprowadzenie "wyjątkowych rozwiązań na poziomie ustawowym".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Aktiwe

    Nie ma problemu, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Trzeba wprowadzić rozwiązania, trzeba zachęcać, trzeba motywować. Ile można słuchać tego pier..... Jak można w tak perfidny sposób zakłamywać rzeczywistość?

Reklama

Najnowsze