Reklama

Służby Mundurowe

Unijne wsparcie dla ukraińskich służb mundurowych

Autor. Oficjalna strona misji EUAM

Unia Europejska dostarczyła Ukrainie 10800 indywidualnych apteczek, zgodnych ze standardem NATO. IFAK-i otrzymały ukraińska policja oraz straż graniczna. Planowana jest kolejna dostawa tego rodzaju wyposażenia. Zaś do funkcjonariuszy z Ukrainy zmierza konwój samochodów, w tym więźniarek, przekazanych przez unijną misję w Kosowie.

Reklama

W komunikacie prasowym misji UEAM, Wołodymyr Ilchyszyn, zastępca szefa policji ukraińskiej w obwodzie lwowskim, zaznaczył, że "(przekazane - przyp. red.) apteczki trafią teraz na wschód i południe Ukrainy, aby wesprzeć specjalne bataliony na froncie". Zaznaczył jednocześnie, że EUAM jest ich partnerem już od wielu lat. "Jesteśmy wdzięczni, że wspierają nas w tak trudnych dla naszego kraju czasach. Te apteczki pozwolą naszym funkcjonariuszom udzielić pierwszej pomocy sobie i obywatelom, kiedy będzie potrzebna" - powiedział. W komunikacie prasowym podkreślono, że fakt, że ukraińscy funkcjonariusze otrzymują standaryzowane apteczki, oznacza, że mogą być lepiej przygotowani do udzielania pomocy sobie oraz innym w krytycznych pierwszych momentach po odniesieniu ran.

Reklama

Czytaj też

Reklama

To nie koniec tego rodzaju unijnej pomocy. Mowa jest bowiem o wysłaniu kolejnych 2700 IFAK-ów. Tym razem mają one trafić do ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego oraz Prokuratury Generalnej. Ich transport ma odbyć się w najbliższych dniach. Już ponad 700 000 euro zostało przeznaczonych na zakupu prawie 11 000 apteczek dla ukraińskich organów ścigania. Wsparcie pochodzi z programu PRAVO Police, realizowanego przez UNOPS, w ścisłej współpracy z Misją Doradczą UE na Ukrainie. Tego rodzaju działania zostały podjęte w związku z lutową agresją Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Należy również zauważyć, że 12 lipca 2022 r., misja UE w zakresie praworządności w Kosowie (EULEX), wysłała konwój składający się z 10 samochodów i 2 specjalnych pojazdów do przewozu więźniów, ze swojej siedziby misji w Prisztinie do Ukrainy. Pojazdy wypełnione zostały żywnością, odzieżą, śpiworami, artykułami higienicznymi i środkami medycznymi. Po dotarciu na miejsce zostaną przekazane przez EUAM Ukraine Państwowej Służbie Granicznej Ukrainy.

Autor. Misja EUAM

JR/UEAM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze