Reklama

Straż Pożarna

Państwowa Straż Pożarna pomoże Ukrainie w odbudowie strażackich jednostek

Autor. bryg. Karol Kierzkowski - Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP

Pomożemy Ukrainie odbudować w przyszłości strażackie jednostki - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Jak ocenił, polsko-ukraińska współpraca jest na najwyższym poziomie z możliwych.

Reklama

Komendant główny PSP zapewnił, że polscy strażacy cały czas wspierają i pomagają stronie ukraińskiej w szerokim zakresie, zarówno sprzętowo, jak i merytorycznie. "Już planujemy odbudowę jednostek, już myślimy nad tym, co robić po (wojnie - przyp. red.)" - zaznaczył gen. Bartkowiak. Między innymi o tym rozmawiał w tym tygodniu z szefem Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Siergiejem Krukiem.

Reklama

Komendant główny wyjaśnił, że PSP ma projekty budowlane i może się nimi podzielić z ukraińskimi strażakami. "Będziemy ich wspierać, będziemy im pomagać w przyszłości, żeby mogli te jednostki w nowoczesny sposób odbudować, tak, jak my budujemy od kilku ładnych lat - nowe jednostki w najwyższym standardzie" - podkreślił.

Szef PSP zaznaczył też, że pomoc strażaków jest długofalowa, bo od początku zdawali sobie sprawę, że wsparcie Ukrainy nie będzie "krótką przebieżką", lecz maratonem. Jak przypomniał, PSP pełni też funkcję hubu międzynarodowej pomocy stronie ukraińskiej.

Reklama

Czytaj też

Państwowa Straż Pożarna, jak tłumaczył szef formacji, przekazała do tej poru Ukrainie blisko 1,5 tysiąca palet sprzętu i ponad sto samochodów z całego świata, a te liczby z dnia na dzień rosną. Ok. 70 samochodów przekazali Brytyjczycy. Na Ukrainę pojechał też sprzęt od Niemców, Włochów, Francuzów, Czechów czy Słowaków. "Polska sama przekazała Ukrainie dwieście aut. Jesteśmy rekordzistami w tym zakresie" - zaznaczył komendant.

"Współpraca z Ukraińcami i ze strażakami z Ukrainy jest na najwyższym poziomie z możliwych. Myślę, że nigdy chyba w historii naszego pożarnictwa z nikim tak żeśmy nie współpracowali, nie pomagali" - podkreślił komendant główny PSP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze