Reklama

Policja

Szef policji pojechał na Ukrainę

gen. insp. Jarosław Szymczyk Ukraina
Autor. policja.pl

Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk udał się z wizytą do Kijowa. Podróż szefa polskiej Policji do Ukrainy była, jak podkreśla formacja, okazją do wyrażenia solidarności i jedności z ukraińskimi policjantami, którzy pełnią służbę w czasie wojny, wywołanej przez Federację Rosyjską.

Reklama

Jak pisze formacja, agresja Rosji na niepodległą Ukrainę stanowiła wstrząs dla współczesnego świata, weryfikując powszechne przekonanie o stabilizacji politycznej i bezpieczeństwie na kontynencie. "Wojna w Ukrainie w szczególny też sposób wywarła wpływ na działania organów ścigania państw europejskich, które w obliczu tak znaczącego kryzysu muszą na nowo wypracować skuteczne strategie działania i eliminacji różnego rodzaju zagrożeń" - czytamy.

Reklama

W czasie pobytu w Kijowie, gen. insp. Jarosław Szymczyk spotkał się z Szefem Narodowej Policji Ukrainy, generałem Ihor'em Klymenko oraz innymi przedstawicielami kierownictwa ukraińskiej Policji. W trakcie spotkań rozmawiano o bieżącej sytuacji w Ukrainie, zadaniach ukraińskich policjantów w warunkach wojny, dalszego wsparcia materiałowego na rzecz Ukrainy, bezpieczeństwa ukraińskich uchodźców na terenie Polski, problematyce ścigania zbrodni wojennych i innych zagadnieniach, wynikających z bieżącej sytuacji w kraju, ogarniętym wojną.

Czytaj też

Szef Narodowej Policji Ukrainy, generał Klymenko podziękował za pomoc, jakiej udzielali od pierwszych dni konfliktu. Chodzi przede wszystkim o wsparcie na rzecz obywateli Ukrainy, którzy uciekali przed wojną do Polski oraz dostawy specjalistycznego sprzętu ochronnego i medycznego. W marcu od polskich policjantów ukraińscy policjanci i strażnicy graniczni otrzymali m.in. hełmy, kamizelki i tarcze balistyczne, stroje dla pirotechników, buty, mundury pozbawione polskich oznaczeń i kurtki, a także radiotelefony z ładowarkami, latarki akumulatorowe i powerbanki.

Reklama

Polska delegacja złożyła wizytę w siedzibie Służby do spraw Materiałów Wybuchowych Narodowej Policji Ukrainy. Odbyło się także spotkanie z szefem Państwowej Służby Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych, generałem Sergiy'em Kruk, podczas którego omówiono dotychczasową pomoc strony polskiej.

Szef polskiej policji pojawił się również w Irpieniu w obwodzie kijowskim, które w szczególny sposób ucierpiało w wyniku działań wojennych. Polska delegacja obejrzała m.in. zniszczony most Romanivsky, przez który próbowali uciekać mieszkańcy miasta przed ogniem rosyjskich dział oraz zrujnowany komisariat miejscowej policji, gdzie podczas największych walk chronili się nie tylko policjanci, ale również około stu cywilów. Ponadto polska delegacja odwiedziła również Buczę w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjscy żołnierze dopuścić się mieli zbrodni wojennych, zabijając kilkuset nieuzbrojonych ukraińskich cywilów. Dotychczas ekshumowano ciała 116 ofiar.

Czytaj też

Komendant Główny Policji oświadczył, że polska Policja wspiera i nadal będzie wspierać Ukrainę w czasie wojny i związanego z tym kryzysu humanitarnego.

W podróży do Kijowa szefowi polskiej Policji towarzyszyli Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster oraz Dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" insp. Dariusz Zięba.

Reklama

Komentarze

    Reklama