Reklama

Straż Pożarna

Wiceszef MSWiA: premier dziś, albo jutro powoła nowego komendanta głównego PSP

Fot. KW PSP w Katowicach
Fot. KW PSP w Katowicach

Po zmianach w ścisłym kierownictwie Policji, przyszedł czas na Państwową Straż Pożarną. „Premier dziś, albo jutro powoła nowego komendanta głównego PSP” – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Reklama

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem w Polskim Radiu 24, gdzie został m.in. zapytany o wyznaczanie nowego kierownictwa w służbach podległych MSWiA. „To jest proces już mocno zaawansowany. Jest pełniący obowiązki komendanta głównego Policji. W tej chwili wyznaczani są komendanci wojewódzcy Policji. Premier dziś, jutro powoła nowego komendanta głównego Straży Pożarnej, więc ten proces wyznaczania nowego kierownictwa jest już na ukończeniu” – powiedział Czesław Mroczek.

Reklama

Nowy komendant w fotelu szefa PSP zastąpi gen. brygadier Andrzeja Bartkowiaka, który kieruje formacją od początku grudnia 2019 roku.

Czytaj też

O zmianach w ścisłym kierownictwie PSP mówiło się od jakiegoś czasu. Zapowiadał je m.in. szef MSWiA Marcin Kierwiński, podczas swojej pierwszej konferencji w resorcie, w połowie grudnia. „Jeżeli chodzi o Komendę Główną PSP i też komendy wojewódzkie to mamy do czynienia z wydanymi rozkazami. Komendanci wojewódzcy oraz trzech zastępców komendanta głównego zdecydowało się odejść do cywila” – mówił Kierwiński.

Reklama

„Będziemy starali się ich bardzo szybko zastąpić. W Polsce jest mnóstwo fantastycznych, oddanych strażaków, którzy chętnie w odpowiedzialności za służbę podejmą się tych wyzwań” – dodał szef MSWiA.

Czytaj też

Nadzór nad służbami mundurowymi w MSWiA sprawuje Czesław Mroczek. Jeżeli chodzi o Państwową Straż Pożarną to Mroczek nadzoruje ją we współpracy z wiceministrem Wiesławem Leśniakiewiczem, który oprócz tego odpowiada także za zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności.

Zgodnie z prawem komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej powołuje spośród oficerów PSP i odwołuje premier, na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze