Reklama

Straż Pożarna

Specjalny zespół wyjaśni jak doszło do zakażeń koronawirusem w SGSP

Fot. KG PSP
Fot. KG PSP

Komendant Główny PSP powołał zespół do spraw wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażania koronawirusem w Szkole Głównej Służby Pożarniczej - poinformował rzecznik KG PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. 

Zespół został powołany w środę decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka. Znalazło się w nim siedem osób. Wszyscy spoza Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Przewodniczącym zespołu został zastępca dyrektora Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP bryg. Jacek Zalech.

Jak informuje KG PSP zespół zajmie się wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków SARS-Cov-2 w SGSP, w szczególności w zakresie postępowania kierownictwa placówki w związku z niebezpieczeństwem zakażenia koronawirusem na trenie SGSP. Ma on również ocenić skuteczność izolacji zastosowanej wobec podchorążych. Wyniki prac zostaną przedstawione komendantowi Głównemu PSP.

Przypomnijmy, po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 osób. Osoby te przebywają w izolatorium w Warszawie, pozą uczelnią. Pozostałych objęto kwarantanną.

W SGSP zostało 127 podchorążych, zaś 176 przewieziono do ośrodków szkoleniowych lub szkół pożarniczych w województwach: mazowieckim, śląskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim, m.in. do ośrodka szkolenia w Pionkach, szkoły w Bydgoszczy lub do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Jedenastu spośród tych, którzy kwarantannę spędzają w szkole w Warszawie, jest izolowanych w pojedynczych pokojach. Powodem jest niejednoznaczny wynik badań pod kątem koronawirusa.

W związku z sytuacją na uczelni, stanowisko stracił jej wiceszef ds. operacyjnych, st. bryg. Jarosław Zarzycki. Z taki wnioskiem, jeszcze przed świętami zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji komendant główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak. MSWiA o decyzji ministra poinformowało 14 kwietnia. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze